تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دراستان‌ها تا پایان امسال

 رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از ارایه خدمات الکترونیک قضایی (سخا) در مراکز استان‌ها تا پایان امسال خبر داد.
به گزارش «حمایت»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «حمید شهریاری» در نشست خبری با موضوع راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استان‌ها که پس از جلسه توجیهی روسای کل دادگستری استان‌ها برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه پس از اجرای موفق ارایه خدمات الکترونیک قضایی در شهر تهران، فاز سوم ارایه این خدمات  نیز آغاز شده است.
وی با بیان اینکه در فاز سوم مقرر شده است تا پایان امسال، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استان‌های کشور آغاز به کار کرده و به ارایه خدمات بپردازند، ادامه داد: اکنون دادخواست‌های تمام مجتمع‌های قضایی شهر تهران در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می‌شود.
وی یادآورشد: اکنون 40 دفتر در شهر تهران فعال است که این تعداد تا پایان امسال به 80 دفتر افزایش خواهد یافت.  معاون قوه قضاییه همچنین افزود: افرادی که به اینترنت دسترسی دارند، می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی«عدل ایران» به کارهای اولیه ثبت دادخواست اقدام کنند. افرادی نیز که به اینترنت دسترسی ندارند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت دادخواست خود اقدام کنند.
  ثبت ماهانه 20 هزار دادخواست
 در تهران
شهریاری اضافه کرد: قبل از این نشست، نخستین جلسه توجیهی برای راه‌اندازی این دفاتر در 31 استان کشور برگزار شد که با استقبال خوب روسای کل دادگستری استان‌ها همراه بود. برای راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در استان‌ها از دو ماه پیش فراخوان داده شده بود و افرادی که بیشترین امتیاز را داشتند به میزان دو برابر ظرفیت هر استان، شناسایی و به روسای دادگستری‌ها معرفی شدند. روسای دادگستری نیز از بین این افراد، از طریق مصاحبه اقدام به گزینش می‌کنند.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون در شهر تهران دادخواست‌های حقوقی که 191 عنوان است، از سوی 50 دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می‌شود، عنوان کرد: به طور متوسط ماهانه 20هزار دادخواست در شهر تهران به ثبت می‌رسد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال 50 دفتر به 80 دفتر افزایش پیدا کند.
معاون قوه قضاییه همچنین از اجرای آزمایشی ثبت پرونده‌های کیفری میان قوه قضاییه و نیروی انتظامی خبرداد و گفت: اکنون ثبت الکترونیکی پرونده‌های کیفری میان دادسرای خارک و سرکلانتری یوسف‌آباد به صورت آزمایشی انجام می‌شود.  به گفته رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، اجرای آزمایشی به این دلیل صورت می‌گیرد که پرونده‌های کیفری 4 طرف دارند و لازم است در مدت اجرا، خطر‌های آنها استخراج و برطرف شوند. وی همچنین درباره اجرای ارایه خدمات الکترونیک در استان‌ها اظهار کرد: در فاز نخست مراکز استان‌ها را هدف قرار داده‌ایم و قرار است دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استان‌ها تأسیس شوند.
به گفته شهریاری، نیمی از دادخواست‌های ارایه‌شده در استان‌های کشور، در مراکز استان‌ها شکل می‌گیرد و اگر در این مراکز، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی راه‌اندازی شوند، بیش از نیمی از دادخواست‌های کشور سر و سامان می‌گیرند.
وی خاطرنشان کرد: در فاز دوم ما به سراغ شهرستان‌‌هایی می‌رویم که حوزه قضایی دارند و در آنها دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شکل خواهد گرفت.
   لزوم دسترسی همه شهروندان به دادرسی عادلانه
در حاشیه این نشست، رییس‌کل دادگستری استان گیلان نیز درباره ارایه خدمات الکترونیک قضایی گفت: زمینه ارایه این‌گونه خدمات در قوه قضاییه از ۱۰ سال قبل کلید خورد و باید گفت که این قوه در خصوص الکترونیکی شدن خدمات قضایی پیشرو خواهد بود. «احمد سیاوش‌پور» عنوان کرد: یکی از وظایف حکومت‌ها ایجاد زمینه‌های مناسب برای دسترسی ساده همه شهروندان به دادرسی عادلانه است تا بتواند جامعه را به سویی هدایت کند که در موضوع دادرسی، اقدامات به نحو مناسب صورت گیرد. ارایه خدمات به صورت الکترونیک این مهم را محقق می‌کند.
وی ادامه داد: در موضوع قضاوت، سرعت در کار قضایی، به‌روزرسانی امور قضایی و کیفیت‌بخشی به آن بسیار مهم است. همچنین سرعت بخشیدن در کار قضایی نیاز به ملزوماتی دارد که یکی از آنها استفاده از ظرفیت
فناوری است.
       خدمات الکترونیک قضایی گامی مهم برای کاهش زمان دادرسی
همچنین رییس‌کل دادگستری استان کهکیلویه‏و بویراحمد هم در این نشست بیان کرد: موضوع دادرسی الکترونیک و خدمات قضایی الکترونیک، واقعیتی انکارناپذیر است و دستگاه‌ها باید در جهت دسترسی آسان مردم به این خدمات گام بردارند.
«علی جمادی» افزود: به نظر می‌رسد ارایه خدمات الکترونیک قضایی گامی مهم برای کاهش زمان دادرسی بوده و باعث اتقان آرا شود.
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

برگزاری جلسات نقد آرا در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران

دهمین نشست نقد آراء به همت پژوهشگاه قوه قضائیه و معاونت آموزش دادگستری استان تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *