تازه‌ترین خبرها از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در استان‌ها


 سعیده جلادتی- «معاونت فناوری اطلاعات قوه قضاییه فراخوان تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را تا نهم بهمن ماه سال جاری تمدید کرد تا همه شهروندان علاقمند به فعالیت در این دفاتر، درخواست خود را تکمیل کنند.»
«سیامک رفعتی»، مدیر خدمات الکترونیک قضایی قوه قضاییه با اعلام این خبر به «حمایت» اظهار کرد: این فراخوان فرصتی برای مردم فراهم کرد تا در صورت تمایل به برخورداری از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و فعالیت‌ در آن، اقدام به نام‌نویسی کنند.  وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های از قبل اعلام شده، معاونت فناوری و اطلاعات قوه قضاییه به محض بررسی و تائید امکانات و تجهیزات دفاتری که از سوی دادگستری اعلام به آمادگی می‌کند، دستور راه‌اندازی را به آنها می‌دهد.  وی در پاسخ به اینکه برخی از استانها مدعی آماده بودن دفاتر و انتظار برای گرفتن دستور از سوی این معاونت برای شروع کار هستند، گفت: بحث دستور نیست بلکه در هر استانی مطابق شرایطی که تعریف شده، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی پس از جانمایی و مجهز شدن به تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز، به دفتر مرکزی اعلام می‌کنند تا کارشناسان حقوقی و قضایی با تائید استاندارد بودن آنها، مجوز فعالیت و شروع به کار آنها را صادر کنند.
   دفاتر خوزستان، سیستان و لرستان فعال شده است
رفعتی همچنین یادآور شد: در حال حاضر در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و لرستان تمام مراحل بررسی و تائید تجهیزات و استاندارد بودن آن به اتمام رسیده و نام کاربری و رمز ورود در اختیار مدیران آنها قرار داده شده است.  مدیر خدمات الکترونیک قضایی قوه قضاییه ادامه داد: سایر استان‌ها هم به موازات هم در حال تکمیل مراحل هستند و هر یک از آنها اخبار خود را به معاونت خدمات الکترونیک قضایی اعلام می‌کنند که برنامه‌ریزی آنها مشخص است. وی یادآور شد: با توجه به اطلاعاتی که تاکنون از مراحل تکمیل دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در سایر استانها به دست آمده، پیش بینی می‌شود در بهمن ماه امسال غالب این دفاتر راه‌اندازی شده و شروع به کار کنند. رفعتی با تاکید بر سختگیرانه بودن رفتار مسئولان و کارشناسان در ایجاد این دفاتر تصریح کرد: به دلیل سختگیری و اعلام دقت در ایجاد دفاتر خدماتی با ابعاد و محتوای قضایی، عده‌ای هنوز موفق به تکمیل مراحل آن نشده‌اند و شاید دلیل زمانبر بودن شروع به کار این دفاتر، همین مساله باشد.مدیر خدمات الکترونیک قضایی قوه قضاییه ادامه داد: تا زمانی که این اتفاق محقق شود، استانها با تلاش تمام وقت این امر را پیگیری می‌کنند.
   دفاتری برای دادخواست و دعاوی حقوقی
همچنین رییس‌کل دادگستری استان گیلان در خصوص این دفاتر و میزان آمادگی این استان به «حمایت» گفت: مقدمات راه‌اندازی این دفاتر اعم از نیروی انسانی آماده به کار و تجهیزات و مکان استقرار آنها در مرکز استان گیلان فراهم شده است. احمد سیاوش‌پور ادامه داد: قرار است این دفاتر ابتدا در مراکز استانها و سپس در شهرستان‌های مجاور راه‌اندازی شود.وی ضمن اعلام اینکه فقط ۳ دفتر در استان گیلان در حال راه‌اندازی است، افزود: این دفاتر بعد از شروع به کار فقط برای دعاوی حقوقی و دادخواست مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند.  به گفته این مقام قضایی،‌ یکی از وظایف حکومت‌ها، فراهم ساختن زمینه‌های مناسب برای دسترسی آسان همه شهروندان به دادرسی عادلانه است که ارائه خدمات به صورت الکترونیک این مهم را محقق می‌کند.
منبع: حمایت
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *