مقاله حقوق بین الملل

تاریخچه و تشکیلات پلیس بین‌الملل

سازمان بین‌المللی پلیس جناییبراساس همکاریمتقابل دولت‌ها به منظور مبارزه با جرایم و مجرمین بین‌المللی شکل گرفته است. کلمه اینترپل که مخفف نام این سازمان است در هفدهمین کنفرانس بین‌المللی پلیس جنایی در سال ۱۹۴۸مطرح شد. اینترپل در انگلستان با علامت اختصاری I.C.P.O شناخته می‌شود.

اهداف اینترپل

در اساسنامه این سازمان اهداف اینترپل مطرح شده که به شرح زیر است:

تامین و توسعه وسیع‌تر امکانات، جهت همکاری متقابل بین تمامی مقامات پلیس جنایی در چارچوب محدودیت قوانین موجود در کشورهای مختلف و با لحاظ روح اعلامیه جهانی حقوق بشر

تاسیس و توسعه تمامی موسسات مناسب جهت کمک موثر به ممانعت و پیشگیری از جرایم قانونی عادی پیشینه سازمان بین‌المللی پلیس جنایی به سال ۱۹۱۴ باز می‌گردد که توسط شاهزاده آلبرت اول، جمعی از افسران پلیس و قضات و حقوق‌دانان ۲۴ کشور و سیصد تن از اعضای کشورهای اروپایی و آمریکایی در موناکو گرد هم آمدند و در دستور کار این کنگره چهار موضوع ذیل را مورد بررسی قرار دادند:

ترتیب صحیح و سریع دستگیری یا بازداشت مجرمین

تکمیل فنون مربوط به تشخیص هویت بزهکاران

تمرکز آمار جرایم در سطح بین‌المللی

ایجاد وحدت و هماهنگی بین روش‌های مربوط به استرداد مجرمین

در سال ۱۹۴۶ به پیشنهاد آقای «لواژ» کنگره سازمان با شرکت ۱۷ کشور در بروکسل تشکیل شد در این کنگره محل دایمی اینترپل به پاریس انتقال یافت.

اینترپل دارای آرم و پرچم مستقل و مخصوص به خود است، پرچم این سازمان به رنگ آبی است که بیانگر آرامش و زیتون که نماد همکاری مشترک و متقابل جامعه پلیس جنایی است در وسط پرچم شمشیر یا سلاح که بیانگر قاطعیت و ترازو به نشانه عدالت نقش بسته است.

با توجه به اینکه جمعیت اکثر کشورهای جهان به یکی از سه زبان انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی تکلم می‌کنند لذا سازمان بین‌المللی پلیس جنایی سه زبان بیان شده را به عنوان زبان های رسمی خود قرار داده است اما نشریات، نامهها و مجلات سازمان فقط به زبان انگلیسی، فرانسه و عربی منتشر می‌شوند.

منابع درآمد و هزینه‌های سازمان بین‌المللی پلیس جنایی به وسیله کشورهای عضو و همچنین هدایا، وصایا، بخشش‌ها، موقوفات و سایر درآمدها پس از تصویب کمیته اجرایی تامین و پرداخت می‌شود.

تشکیلات سازمان پلیس بین‌الملل

در اساسنامه اینترپل، تشکیلات این سازمان بیان شده است که عبارتند از: ۱-مجمع عمومی، ۲- کمیته اجرایی، ۳- دبیرخانه، ۴- ادارات مرکزی، ۵- هسته مشاورین

مجمع عمومی عالی‌ترین مقام سازمان بین‌المللی پلیس جنایی است که هریک از کشورهای عضو در آن دارای نماینده هستند.

طبق ماده ۸ اساسنامه می‌توان به بخشی از وظایف مجمع عمومی اشاره کرد:

اتخاذ روش‌ها و اصول مناسب برای نیل به اهداف سازمان،بررسی و تصویب برنامه عمومی فعالیت‌هایی که به وسیله دبیرخانه کل برای سال آینده تهیه شده است،انتخاب اشخاصی که بتوانند وظایف مندرج در اساسنامه را انجام دهند،تطبیق نتیجه تصمیمات و تقدیم پیشنهادات اعضا درباره موضوعاتی که سازمان با آن‌ها تماس دارد،بررسی و تصویب هرگونه موافقت‌نامه‌ای که باید به وسیله سایر سازمان‌ها عملی شود.

جلسات مجمع عمومی سالی یک مرتبه تشکیل می‌شود وهر عضو می‌تواند از طرف کشور متبوع خود مجمع را دعوت کند ریاست سازمان باید ریاست جلسات مجمع عمومی و کمیته اجرایی رابه عهده داشته باشد همچنین بایستی اطمینان حاصل کند که فعالیت‌های سازمان، مربوط به تصمیمات مجمع عمومی وکمیته اجرایی است.

مجمع عمومی از میان نمایندگان یک نفر رییس و دو معاون برای بخش کمیته اجرایی انتخاب می‌کند، رییس برای مدت چهار سال انتخاب و معاونین برای مدت سه سال انتخاب می‌شوند. کمیته اجرایی موظف است بودجه و مخارج آینده سازمان را پیش‌بینی و جهت تصویب مجمع عمومی آماده نماید.

دبیرخانه کل باید تصمیمات متخذه مجمع عمومی و کمیته اجرایی را به موقع اجرا گذارد همچنین به عنوان یک مرکز فنی و اطلاعاتی انجام وظیفه کند.

نحوه تعامل اعضا با اینترپل

پلیس کشورهای عضو اینترپل با ایجاد دفاتر ارتباط ملی مرکزی از یک طرف با دبیرخانه مرکزی این سازمان که در شهر لیون فرانسه واقع است ارتباط دارند و از طرفی با مراکز منطقه‌ای اینترپل در ارتباط هستند. اینترپل به موجب بخشی از مواد اساسنامه دارای هسته مشاورین است مشاورین از طرف کمیته اجرایی برای مدت سه سال انتخاب می‌شوند مشاورین باید استاد دانشکده بوده و وظیفه آنها فقط مشورت است.

اینترپل برای تحقق اهداف تعیین شده نیاز به همکاری و فعالیت دایمی اعضا‌ی خود دارد و اعضا باید با استفاده از قوانین مربوطه که در کشور آنها معمول است نهایت سعی و کمک خود را به این سازمان ارایه کنند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

معرفی کامل شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر ۹۸ و ۹۹+ منابع کارشناسی ارشد حقوق بشر

شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر یکی از شاخه هایی است که به دلیل تعداد کم دانشگاه هایی که این شاخه را دارند دانش آموخته کمتری دارد؛ البته اساتید این شاخه عموما در حوزه حقوق اساسی و حقوق بین الملل معروف بوده و برخی از اساتید نیز بیشتر سیاسی هستند تا استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *