به دنبال دائمی شدن قانون بیمه شخص ثالث هستیم

مدیرعامل ستاد دیه کشور شعار جشن گلریزان امسال را، «بهار رهایی با گل احسان تو» عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیداسدالله جولایی در نشست خبری با اهالی رسانه اظهار کرد: اگرچه فلسفه برگزاری جشن‌های گلریزان جمع‌آوری کمک‌های خیرین جهت آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری است، ولی در کلیه این جشن‌ها همواره تشریح راهکارهای جلوگیری و پیشگیری از ورود افراد به زندان‌ها مورد توجه بوده است.

وی افزود: مبالغ دریافتی در جشن‌های گلریزان طی ۵ سال اخیر که اکثرا در ماه مبارک رمضان و ۲۰۰ شهر از شهرهای کشور برگزار می‌شود، نزدیک به ۷۵ میلیارد تومان بوده است.

وی درباره‌ آمار زندانیان جرایم غیرعمد در سراسر کشور گفت: در حال حاضر ۷ هزار و ۵۲۴ نفر از هموطنان ما به دلیل یک لحظه غفلت یا وقوع حادثه‌ای ناخواسته در زندان‌ها بسر می‌برند که در این میان ۵ هزار و ۹۱۱ نفر به دلیل محکومیت‌های مالی ناشی از صدور چک بلامحل و غیر کلاهبرداری و نیز قبول مهریه‌های سنگین و غیرقابل پرداخت و نیز محکومان به نفقه در زندان‌ها به سر می‌برند.

جولایی درباره‌ اقدامات ستاد دیه در سال ۹۲ گفت: گفت: ستادهای دیه سراسر کشور توانستند با پرداخت مبلغی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته تعداد ۷ هزار و ۷۳۵ نفر از زندانیانی که به دلیل ارتکاب جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری محکوم به حبس شده بودند را از زندان آزاد کنند.

وی ادامه داد: مبلغ کل بدهی مددجویان آزاد شده در سال ۹۲، ۸۳۰ میلیارد تومان بود که ستادهای دیه در سراسر کشور توانستند مبلغ ۵۳۴ میلیارد تومان را از طلبکاران و و اولیای دم و شکات رضایت بگیرند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور یادآور شد: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در ماه مبارک رمضان در سال جاری قرار است ۱۸۴ جشن گلریزان را با کرامت نیکوکاران در سراسر کشور برگزار کنیم.

وی یاد‌آور شد: ستاد دیه‌ کشور طی ۲۴ سال فعالیت خود توانسته قریب به ۸۰ هزار زندانی جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری را آزاد کند.

جولایی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: ستاد دیه در هر یک از این موضوعات عنوان شده توسط مقام معظم رهبری سعی داشته به عنوان یک عامل باشد نه گوینده. تشکیلات ستاد دیه سعی دارد در جهت پیشبرد اهداف جامعه حرکت کرده و باعث ارتقای سطح آموزش مردم در جامعه شود.

وی با بیان این که ما اقشار مختلفی در زندان‌ها اعم از پیروان ادیان الهی را داریم گفت: علاوه بر مسلمانان اعم از شیعه و سنی، پیروان ادیان الهی از جمله مسیحی، زرتشتی و … از کمک‌های ستاد دیه برخوردار می‌شوند و ما به این زندانیان هم کمک می‌کنیم.

وی با اشاره به جشن‌های گلریزان برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری گفت: در ماه مبارک رمضان خواب هم عبادت محسوب می‌شود لذا کمک به بندگان خدا در گلریزان ثواب بزرگی دارد. زندان جای افراد بزهکار است نه بدهکار و ما به کسانی که به دلیل بدهکاری در زندان هستند، کمک می‌کنیم زیرا جای آن ها در زندان نیست.

وی یادآور شد: اواخر دهه ۶۰ و در یکی از آخرین شب‌های ماه مبارک رمضان در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال ۶۹ با برگزاری اولین مراسم جشن گلریزان در تالار اتاق بازرگانی ایران ستاد دیه تشکیل شد و آقای لاجوردی که در آن زمان رئیس وقت سازمان زندانها بودند یکی از پایه گذاران تشکیل این ستاد بودند و وی نیز بر این عقیده بود که بدهکاران نباید در زندان باشند.

وی با بیان اینکه رسالت ستاد دیه به عنوان تنها نهاد مردمی کشور، آزادسازی زندانیان بدهکار است، گفت: ما از داخل زندان، زندانیان را شناسایی و بعد از شناسایی زندانیان جرائم غیرعمد آنها را به ستاد دیه معرفی می‌کنیم و ستاد برای آنها تشکیل پرونده داده و شروع به تحقیق و بررسی می‌کند. در نهایت در صورتی که زندانی تمکن مالی نداشته باشد، به او کمک می‌کنیم تا از زندان آزاد شود.

جولایی با اشاره به عملکرد ۵ ساله ستاد دیه گفت: بیش از هزار مراسم جشن گلریزان در سراسر کشور برگزار کردیم و بیش از ۷۴ میلیارد تومان مردم کشورمان تا سال ۹۲ به ستاد کمک کردند و در این ۵ سال، ۱۰ هزار نفر زندانی آزاد شدند.

وی با اشاره به بحث مهم گذشت و بخشش در آزادسازی زندانیان گفت: یک ماه پیش در تالار وحدت جشن بخشش برگزار شد و قضات اجرای احکام و نیز ستاد دیه گزارشی را در این جشن ارائه دادند. ما در سراسر کشور در نظر داریم بحث بخشش و گذشت را در بین افراد جامعه یاد آوری کنیم و آن را آموزش دهیم.

وی با اشاره به عملکرد ستاد دیه در ۸ سال گذشته گفت: ۶۱ هزار و ۸۳۶ نفراز زندانیان طی این ۸ سال آزاد شدند و کل بدهی آنان ۲ هزار و ۸۷۸ میلیارد تومان بوده که از این مبلغ مددکاران ما در داخل زندان توانستند یک هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان را گذشت بگیرند.

مدیرعامل ستاد دیه با اشاره به کمک‌های مقام معظم رهبری به ستاد دیه گفت: در سال گذشته مقام معظم رهبری ۱۲۰ میلیون تومان به ستاد کمک کردند و کمک‌های مقام معظم رهبری در جشن‌های گلریزان طی ۵ سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی افزود: ما هر سال جدولی را تهیه می‌کنیم و به نمایندگان مجلس می‌دهیم و نمایندگان محترم مبالغی را از حقوق خودشان به ستاد کمک می‌کنند و در جدول می‌نویسند. به عنوان مثال آقای لاریجانی رئیس مجلس در سال گذشته یک ماه حقوق خود را به ستاد دیه کمک کرد. همچنین آقای کامران نماینده‌ اصفهان نیز در سال گذشته یک ماه از حقوق خود را به ستاد برای آزاد سازی زندانیان داد.

وی با اشاره به جشن گلریزان امسال و شعار بهار رهایی با گل احسان تو گفت: طی ۵ سال منتهی به پایان سال ۹۲ بیش از هزار جشن گلریزان در اقصی نقاط کشور برگزار شد که از این مراسم‌ها آزادی ده‌ها هزار نفر از زندانیان نیازمند فراهم شد.

وی با بیان این که در سال ۹۲، ۷ هزار و ۷۳۵ زندانی در کشور آزاد شدند، گفت: ۸۳۴ میلیارد تومان ستاد برای آزادسازی این تعداد زندانیان باید هزینه می‌داد ولی همکاران ما توانستند با ۳۰۰ میلیارد تومان همه‌ این زندانیان را آزاد کنند و ۵۰۰ میلیارد تومان آن را گذشت بگیرند.

مدیرعامل ستاد دیه گفت: در سال ۷۸، ۵۰ هزار راننده زندانی داشتیم و بر همین اساس بود که ستاد دیه تلاش کرد که قانون بیمه شخص ثالث را با ۶۰ جلسه کمیسیون اقتصادی و ۱۳ جلسه در محضر رئیس وقت قوه قضاییه به تصویب برساند که در ۲۰ تیر سال ۶۷ این قانون تصویب شد و باعث شد که از تعداد ۶۰ راننده‌ای که روزانه به زندان می‌افتادند کاهش یابد و حداکثر ما در روز ۳ نفر راننده زندانی داشته باشیم.

وی افزود: در سال ۹۲، ۳۰ هزار و ۲۰۰ نفر راننده‌ زندانی در زندان‌ها داشتیم که امروز تعداد راننده‌هایی که در زندان‌ها بسر می‌برند هزار و ۴۰۰ نفر است و این موضوع نشان می‌دهد که کاهش چشمگیری برای زندانیان مربوط به جرائم رانندگی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: ما درصدد هستیم تا طرح دائمی شدن بیمه شخص ثالث را تصویب کنیم و تاکنون ۳ جلسه در کمیسیون اقتصادی و یک جلسه در مرکز پژوهش‌های مجلس برای بررسی این طرح برگزار کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: تلفاتی که از جرائم مربوط به تصادفات و جرائم مربوط به رانندگان داشتیم حدود ۳۰۰ هزار نفر بود ولی اکنون این تلفات کاهش یافته و کمتر از ۲۰ هزارنفر شده است؛ بنابراین موضوع مهمی که ما مدنظر داریم پیشگیری است که آن را مقدم بر درمان می‌دانیم و درصددیم مردم را با قانون آشنا کنیم.

وی با اشاره به کمک‌های مردمی از طریق بانک‌های عامل گفت: مردم می‌توانند از طریق بانک‌های رفاه و تجارت و ملت و ملی کمک‌های خود را به حساب‌های ستاد دیه واریز کنند.

جولایی افزود: مردم می‌توانند به حساب ۷۴۷۴ بانک ملت شعبه مستقل، حساب ۷۷۷۷ بانک تجارت، حساب ۲۲۴۰ بانک رفاه و حساب ۰۱۵۵۵۵۰۰۰۰۰۰۴۰ بانک ملی شعبه طالقانی کمک‌های خود را برای ستاد دیه واریز کنند.

جولایی هشدار داد: در چند فقره شاهد بودیم که بعضی از افراد به بهانه‌ آزادی زندانیان از مردم کمک دریافت می کنند و کار آنها به نام ستاد دیه تمام می‌شود که خوشبختانه ستاد دیه جلوی این کار را گرفته و بعد از شناسایی آنها توسط پلیس آگاهی، این افراد را به قوه قضاییه معرفی می‌کند. متولی آزادی زندانیان دستگاه قضایی است و قوه قضاییه، سازمان زندانها را دارد و این سازمان هم ستاد دیه را برای این منظور در نظر گرفته است.

وی با اشاره به ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در سراسر کشور گفت: هزار و ۴۰۰ نفر از این زندانیان مربوط به دیه تصادفات، ۲۰۰ نفر از آنها مربوط به دیه غیرعمد، ۲ هزار نفر بدهکار مهریه، سه هزار و ۴۵۰ نفر محکومین مالی و ۴۵۰ نفر محکومین نفقه هستند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور افزود: برای آزادی ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از زندانیان مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان نیاز است که ۲۰۰ میلیارد تومان آن طبق بند ب تبصره ۱۷ قانون بودجه از تسهیلات قرض الحسنه بانک های عامل بدون بهره بوده است و مابقی این مبلغ ان‌شاءلله در جشن‌های گلریزان جمع آوری شود.

جولایی درباره‌ سقف کمک‌های مردمی به ستاد دیه گفت: سقف کمک‌ها بالای ۵ میلیون تومان است و کمتر از ۵ میلیون نداریم، ولی هر کسی می‌تواند به مقدار نیاز خود حتی در حد هزار تومان به ستاد کمک کند.

وی درباره‌ کمک‌های مردمی از طریق ATM در ۱۲ ماهه سال ۹۲ به ستاد دیه کشور گفت: ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از طریق کمک‌های خرد مردم به ستاد دیه کمک شده است.

جولایی درباره‌ استقبال از جشن‌های گلریزان حتی در مناطق محروم گفت: سال گذشته در ۱۱ منطقه از استان‌های محروم سیستان و بلوچستان با جمع آوری مبلغی میلیاردی زمینه آزادی بسیاری از زندانیان جرایم غیر عمد فراهم شد و بیش از یک میلیارد تومان در این مراسم‌ها کمک شد و امسال درصدد هستیم در ۲۳ استان کشور جشن گلریزان را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: شهرهای اصفهان، تبریز، شیراز، و مشهد بیشترین کمک‌ها را در جشن گلریزان داشته‌اند. مردم تهران در گلریزان سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان به ستاد دیه کمک کردند. همچنین در شهر شیراز ۱۸ نفر از بانوان از بانک مبلغ ۳۵ میلیون تومان وام دریافت کردند و قرار شد اقساط آن را بپردازند. در قبال آن حدود ۲۰ نفر از زندانیان را آزاد کند.

وی با اشاره به استان‌های محروم کشور گفت: در استان بوشهر که شهر ثروتمندی از لحاظ منابع نفتی، گازی و دریایی است، اما فقیر است در نظر داریم که در این استان هم جشن گلریزان را برگزار کنیم.

جولایی یادآور شد: در اواخر سال گذشته یکی از دبیرستان‌های دخترانه در سهروردی تهران ۶۰۰ هزار تومان به ستاد دیه کمک کرد و همچنین در عید امسال خواهر و برادر جوانی عیدی‌های خود را که رقم سنگینی بود به ستاد دیه کمک کردند.

مدیر عامل ستاد دیه کشور با اشاره به طرح هر مسجد، آزادی یک زندانی گفت: طرح آزاد سازی مساجد برنامه‌ای بود که از ستاد دیه تهران آغاز شد و از ۶ مسجد در تهران ۲۰ نفر آزاد شدند. قرار است این طرح را در استان‌ها هم پیاده کنیم.

وی خطاب به صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی گفت: از این افراد دعوت می‌کنیم تا در راه کمک به ستاد دیه برای آزادسازی زندانیان قدم بردارند و نام خود را در بنگاه‌های فعال ثبت کنند؛ زیرا ما در دنیا نهادهای اقتصادی فعالی داریم و نیازمند کمک آنها هستیم، البته کارگاههایی که به ستاد دیه کمک می‌کنند از مالیات محروم نمی‌شوند زیرا ستاد به این موضوع اعتقاد ندارد و ستاد دیه هیچ زمانی در فعالیت های اقتصادی شرکت نکرده است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

برگزاری جلسات نقد آرا در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران

دهمین نشست نقد آراء به همت پژوهشگاه قوه قضائیه و معاونت آموزش دادگستری استان تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *