بررسی جرم سیاسی درحضور هیات منصفه

رئیس مجلس با تاکید بر اصلاح قوانین درخواست کردرئیس مجلس شورای اسلامی خواستار بررسی جدی تر به قانون جرایم سیاسی در حضور هیات منصفه شد. علی لاریجانی دیروز در جمع رئیس و معاونان مرکز پژوهش های مجلس، با بیان اینکه برخی از اصول قانون اساسی اجرا نشده است، گفت: قوانین مرتبط با رسیدگی به جرایم سیاسی در حضور هیات منصفه، یا تهیه قوانینی مربوط به امر به معروف و نهی از منکر باید جدی تر بررسی شوند تا پس از تصویب اجرایی شوند. وی با تاکید بر اینکه در برخی موارد فقر قانونی داریم، تصریح کرد: باید در مجلس نهم به گونه ای عمل کنیم تا قانون اساسی از نظر تقنینی به طور کامل اجرا شود. وی با تاکید بر وجود فقر قانونی در برخی موارد گفت: مرکز پژوهش های مجلس باید محل اعتماد و اتکاء نمایندگان مجلس باشد و اینکه چگونه می توان این اتکاء را قوی تر کرد به نحوه ارتباط کار شناسان مرکز با مجلس مرتبط است.
رئیس مجلس آذر ماه امسال نیز در همایش «نقش پژوهش در فرآیند قانون گذاری» با تاکید بر اینکه باید احزاب متناسب با قانون اساسی در کشور شکل گیرد، گفته بود: ما یک خلائی در حوزه سیاست داریم که کشور ضرر می کند، این افتخار برای کشور نیست که افراد شعار دادند احزاب نداریم یا نمی خواهیم، اگر در قالب سازوکارهای درست، مسائل و موضوعات در تشکل ها و احزاب پخته شوند و به صحنه بیایند، بهتر است. وی در آن همایش درباره موضوع جرایم سیاسی یا نحوه رسیدگی به آن ها در کشور تصریح کرد: این مسئله ضعف است و مرکز پژوهش ها باید روی این موضوعات کار کند.
به گزارش ایسنا، لاریجانی در دیدار دیروز با بیان اینکه در سال جاری کل کشور با مشکل بودجه مواجه است، گفت: مرکز پژوهش ها هم از نظر کمبود منابع با مشکلات در سال ؟مواجه بوده که امیدواریم با تمهیدات درنظر گرفته شده این مشکلات برطرف شود. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، افزود: تصور من این است که مرکز پژوهش ها می تواند به نقطه اتکایی برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبدیل شود: مرجعیتی که مرکز در کارهای پژوهشی پیدا می کند به نفع کشور است و البته باید منابع مالی مناسب برای این مرکزتامین شود.
لاریجانی خطاب به معاونان مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه شما باید خودتان را درگیر مسائل کلان کشور مانند مسائل اقتصادی کنید، تاکید کرد: ما از تدابیری که رهبر معظم انقلاب برای دورنمای اقتصاد کشور در نظر گرفته اند، خیلی فاصله گرفته ایم لذا به طور مستمر باید فکر کرد و راهکار ارائه داد برای اینکه از منابع موجود به نفع بهتری استفاده شود و این روش نفت فروشی و هزینه کردن جای خود را به روش های اقتصادی بهتری بدهد. وی افزود: شرایط کنونی فرصتی است تا مرکز پژوهش ها روی استفاده صحیح تر از منابع کشور تمرکز کند تا کشور این قدر متکی به نفت نباشد و مسائل تولید رونق پیدا کند.
وی با بیان اینکه ارائه تحلیل واقع بینانه از مسائل کلان اقتصاد موجود کشور از سوی مرکز پژوهش های مجلس به نمایندگان مجلس به تصویب قوانین کمک می کند، توضیح داد: بخش دیگری از مسائل ما موضوعات بین المللی است که مرکز پژوهش های در این زمینه با استفاده از اطلاعات آشکار تحلیل های خوبی را تهیه می کرد که فکر می کنم با تلاش رئیس مرکز پژوهش های کارهای بهتری در این زمینه صورت بگیرد.
عضو کمیسیون شورا ها و امور داخلی کشور در مجلس نهم یادآور شد: فکر می کنم در مجلس و دولت افراد انگشت شماری هستند که تحلیل و دقت کافی در طول و عرض تحریم ها داشته باشند چون اطلاعات و حجم تحریم ها دقیق نیست که در این زمینه باید با دعوت از افراد صاحب نظر بحث به خوبی پخته شود و مجلس را درگیر مسائل اصلی کشور کنیم.

 روزنامه اعتماد، شماره ۲۶۳۹ به تاریخ ۲۲/۱۲/۹۱، صفحه ۱ (صفحه اول)

 

:: موضوعات مرتبط: حقوق عمومی

 

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

قوانین ارگانیک چیست؟ بررسی تحلیلی قوانین ارگانیک در حقوق ایران وفرانسه

خلاصه: قوانین ارگانیک: این قوانین بر مبنای درخواست صریح قانونگذار اساسی برای تکمیل یا تشریح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *