” بررسی تطبیقی حقوق جزای اسلامی و قوانین عرفی”

تالیف : استاد عبدالقادر عوده
مترجم: دکتر حسن فرهودی نیا

این کتاب ترجمه دقیق و فصیحی است از کتاب ” التشریع الجنائی الاسلامی” تالیف استاد ”عبدالقادر عوده” مصری که حقوق کیفری اسلام را بر قواعد حقوق جزای عرفی منطبق کرده است .
در گذشته ترجمه های ناقصی از این کتاب انجام شده بود اما اولین بار است که کل کتاب به طور کامل ترجمه می شود. در عین حال بسیاری از کسانی که پس از تغییر نظام قضائی در ایران کتاب یا مقاله ای در حقوق جزا نوشته اند از این کتاب بهره فراوان برده اند و البته بعضاً ذکر مأخذ را فراموش کرده اند. جرات می توان گفت این کتاب – اگرچه بر مبنای فقه مذاهب اربعه اهل سنت تالیف شده- اما بهترین منبع برای مطالعه و تحقیق در حقوق جزای اسلامی است. مضافاً اینکه وکلا و قضات نیز در مقام دفاع و صدور حکم در امور کیفری از آن بی نیاز نیستند.

البته مرحوم صدر قسمتی از این کتاب را با فقه شیعه تطبیق و در کتابی با همین عنوان ( التشریع الجنائی الاسلامی) منتشر کرده است.مترجم محترم وعده داده اند اقدام مشابهی را در چاپهای بعدی کتاب انجام دهند.
مترجم کتاب دکتر حسن فرهودی نیا ، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری است که قبلا ریاست کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی را بر عهده داشته است.

ترجمه کتاب سلیس و پاکیزه است و مطالب به راحتی جذب و درک می شود.ضمناً مولف هر جا تشریح مسائل ونکاتی از ابواب گوناگون حقوق اسلامی را لازم دیده از بیان آن دریغ نورزیده است در نتیجه خواننده اطلاعات متنوع و مفیدی به دست می آورد.

کتاب به وسیله شرکت بین المللی پژوهش و نشر یادآوران در چهار جلد منتشر شده است.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نشریه حقوق اساسی(دو فصلنامه)

با سلام خدمت دوستداران حقوق عمومی نشریه حقوق اساسی یکی از نشریات تخصصی بوده که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *