مقاله
مقالات حقوق عمومی

برخی نظرات خاص و فراقانونی در امر بررسی صلاحیت‌ها داشتند

 

212-3.jpg

دبیر شورای نگهبان بر اهمیت درایت، قاطعیت، پشتکار و قانونمندی در امر نظارت بر انتخابات تاکید کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله جنتی در مراسم تودیع کدخدایی و معارفه ره پیک معاونان اجرایی و امور انتخابات سابق و جدید شورای نگهبان ضمن گرامیداشت میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام صادق (ع) و آغاز ماه بهمن، گفت: در این ماه، حضرت امام خمینی(ره) بعد از سال‌ها به وطن بازگشت و مردم از ورود ایشان و فروپاشی نظام طاغوت، شاد شدند.

 

وی با اشاره به حدیثی از کتاب «کفایه الاثر» درباره ادله امامت، افزود: پیامبر(ص) بعد از توصیه اصحاب خود به تقوای الهی و اطاعت خداوند، آنان را به رعایت منزلت دو امانت “کتاب خدا” و “عترت” سفارش کردند و سپس امیر مومنان علی علیه السلام را وصی خود قرار دادند و یادآور شدند که جانشینان ایشان به عدد نُقبای بنی اسرائیل و 12 نفر هستند.

 

جنتی با اشاره به اهمیت مسأله حکومت در اسلام و تبیین جایگاه نهاد شورای نگهبان در نظام اسلامی گفت: شورای نگهبان در بدو تاسیس تشکیلات اداری منسجمی نداشت و این تشکیلات اداری، دفاتر استانی و … به تدریج شکل گرفت و با گذشت زمان و با کمک و پشتیبانی حضرت امام خمینی (ره) و سپس مقام معظم رهبری، تشکیلات شورای نگهبان قوام گرفت و توانست در انجام مسئولیت‌های خطیر خود به خوبی اقدام کند.

 

دبیر شورای نگهبان در ادامه به خدمات عباسعلی کدخدایی در این نهاد اشاره کرد و یادآور شد: برادر عزیزمان، دکتر کدخدایی سالها به عنوان عضو حقوقدان در شورای نگهبان خدمت کردند و 8 سال هم مسئولیت معاونت اجرایی را بر عهده داشتند.

 

وی اظهار کرد: مدیریت نظارت بر انتخابات نیازمند درایت، قاطعیت، پشتکار و قانون مندی بود و در این خصوص دکتر کدخدایی خیلی خوب عمل کردند. برخی افراد خواسته ها و نظرات خاص و فراقانونی در امر بررسی صلاحیت ها داشتند، اما دکتر کدخدایی با قاطعیت از اجرای دقیق قانون دفاع می کرد. تقیّد و تعبّد ایشان نسبت به قانون موجب می‌شد شورای نگهبان بتواند از نظرات خود محکم دفاع کند، اما همین قاطعیت در اجرای قانون، موجب دلخوری برخی صاحب منصبان می‌شد و این دلخوری گاه به خصومت منتهی می شد و حتی گاهی این خصومت را ابراز می کردند. در چنین شرایطی است که اهمیت مقاومت و قاطعیت در اجرای قانون، مشخص می‌شود.

 

جنتی با اشاره به برخی وقایع دوران حکومت حضرت امیر مومنان (ع)، گفت: همیشه حق گرایی موجب می شود افرادی به مخالفت برخیزند. چنانکه افرادی که ثروت‌های نجومی بدست آورده بودند، از حق طلبی حضرت علی (ع) راضی نبودند و به همین دلیل جنگ‌های مختلف و لعن و نفرین علیه حضرت را آغاز کردند.

 

دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: کسانی که بر حق و اجرای دقیق قانون ایستادگی دارند به طور طبیعی باید منتظر مخالفت و مقاومت باشند و از خصومت ها و مخالفت ها نترسند و از مسیر قانون گرایی و قاطعیت خارج نشوند.

 

وی با اشاره به تقاضای مکرر دکتر کدخدایی برای کناره گیری از امور اجرایی شورای نگهبان افزود: نهایتاً به این نتیجه رسیدیم از دکتر ره پیک که عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز هستند و در اداره مرکز تحقیقات شورای نگهبان هم خدمات شایانی داشتند، تقاضا کنیم مسئولیت معاونت اجرائی شورای نگهبان را بپذیرند.

 

جنتی با اشاره به محسَّنات دکتر ره پیک، وی را سلیم النفس، آرام، منطقی، ملتزم به قانون و دارای سوابق متعدد علمی و دانشگاهی بر شمرد و گفت: امیدوارم ایشان در زمان تصدی مسئولیت، بتواند به پیشبرد بهتر امور اجرایی شورای نگهبان بپردازد.

 

دبیر شورای نگهبان از همکاران این نهاد خواست با اهتمام به سه مولفه “شرع”، “قانون” و “اخلاق” دکتر ره پیک را یاری کنند و افزود: امیدوارم همه بتوانیم برادرانه و با رعایت اخلاق توفیق بیشتری داشته باشیم.

 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد دکتر کدخدایی و نیز دکتر صادقی مقدم که به تازگی به عنوان مشاور عالی در امور حقوقی و سیاسی دبیر شورای نگهبان منصوب شده‌اند، بتوانند این نهاد را یاری کنند.

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب حقوق کار انتشارات عدلیه

جزوه دکتری حقوق کار(منابع حقوق کار برای آزمون دکتری سال 1399- حقوق کار- جزوه دکتر سید محمد هاشمی)

با سلام. چنانچه داوطلب آزمون دکتری سال 1399 به بعد در شاخه آزمونی دکتری حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *