بخشش ۶۸۱ محکوم به قصاص از سوی اولیای دم  طی ۲۱ ماه گذشته


رییس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: از ابتدای سال ۹۲ تاکنون ۶۸۱ نفر از محکومان به قصاص، با گذشت اولیای دم به زندگی بازگشتند.
دکتر اصغر جهانگیر در گفت‌وگو با فارس در خصوص آمار قصاص‌های منجر به گذشت اظهارکرد: قصاص حق مسلم اولیای دم است که شرع مقدس استفاده یا استفاده نکردن از این حق را در اختیار این خانواده‌ها قرار داده است.وی با بیان اینکه آموزه‌های دینی ما به ترویج فرهنگ عفو، گذشت و ایثار تأکید فراوان کرده تا جایی که امیرالمومنین علی(ع) در حدیثی فرموده‌اند:«لذتی که در بخشش وجود دارد، در انتقام نیست»، تصریح کرد: بر این اساس در داخل زندان‌ها کمیته‌ای را تشکیل داده‌ایم که پرونده‌های قصاص را مورد مطالعه قرار داده و با هدف اخذ رضایت اولیای دم اقدام می‌کنند. رییس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور ادامه داد: خوشبختانه طی ۲۱ ماه گذشته با کمک مراجع قضایی، مددکاران زندان‌ها، شوراهای حل اختلاف و همچنین حسن نیت و از خود گذشتگی خانواده‌های اولیای دم موفق به گرفتن رضایت برای ۶۸۱ محکوم به قصاص شده‌ایم. مشاور رییس قوه قضاییه همچنین خاطرنشان کرد: قصاص حق‌الناس است و خانواده‌های اولیای دم این حق را دارند که مطالبه قصاص کنند، در همین حال تلاش همکاران ما در کمیته ویژه پیگیری این است که تا حد امکان بخشش را جایگزین قصاص کنند.
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون دکتری ۹۸

طلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره تمدید مهلت ثبت نام درآزمون ورودی دوره دکتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *