مقاله حقوق خصوصی

با شرایط اقرار آشنا شوید

مواردی زیادی وجود دارد که در یک پرونده موثر هستند و گاهی منجر به ایجاد یک پرونده می‌شوند، یکی از این موارد اقرار است که انواع و شرایط خاصی برای محقق شود آن وجود دارد. یعنی زمانی که فردی تصمیم می‌گیرد خود را به ضابط قضایی یا نیروی انتظامی برساند و از اتفاقی خبر بدهد که به ضرر خودش است، باید شرایطی را در نظر داشته باشد.

تعریف قانون اقرار
حالا این حرف‌ها را کنار تعریف اقرار قرار دهید که در ماده ۱۲۵۹ قانون مدنی آمده است و گوید:«اقرار عبارت از اخبار به حقی است برای غیر بر ضرر خود.» و ماده ۱۲۷۵ همان قانون می‌گوید«هر کس اقرار به حقی برای غیر کند ملزم به اقرار خود خواهد بود.» و در ماده ۱۲۷۷ قانون نیز آمده است«انکار بعد از اقرار مسموع نیست لیکن اگر مقر (اقرارکننده) ادعا کند اقرار او فاسد یا مبنی بر اشتباه یا غلط بوده شنیده می شود و همچنین است در صورتی که برای اقرار خود عذری ذکر کند…». البته این نیز کافی نیست که کسی راه بفتد و برود چیزی را به ضرر خود خبر داد، این کار شرایطی دارد که در ادامه می‌آید.

شفاهی با کتبی؟
در ابتدا باید این مورد را بدانید که لفظ از ارکان تحقق اقرار نیست، بلکه وسیله شایع و طبیعی بیان اقرار است، به این ترتیب در کنار اقرار شفاهی، اقرار کتبی و فعلی نیز اعتبار دارد. این را نیز به خاطر داشته باشید که قانون، لفظ خاصی را برای اقرار لازم نمی‌داند و هر لفظی که کاشف از وجود آن باشد برای تحقق اقرار کافی است. همچنان که به هر زبانی که واقع شود معتبر خواهد بود. اقرار وقتی که نوشته و امضا شد، به صورت سند عادی درمی‌آید و تابع احکام اسناد عادی می‌شود، یعنی در صورت انکار آن به وسیله طرف، ‎باید اصالت اقرار کتبی (اقرارنامه) را ثابت کرد.

مواردی که اقرار قبول نیست
مواردی وجود دارد که اقرار مورد قبول قرار نمی‌گیرد و یکی از آنها زمانی است که لفظ یا نوشته یا اشاره، صریح بر اخبار از حق غیر به زیان خود فرد نباشد و احتمال خلاف آن وجود داشته باشد، اگر چه احتمال هم ضعیف باشد اقرار محسوب نمی‌شود.

اقرار افراد لال
گفتیم که اقرار باید به زبان باشد و مکتوب هم شود، اما در مورد شخص لال، شکی در امکان قبول اقرار با اشاره وجود ندارد و این امر وابسته به این است که راه دیگری همچون نوشتن وجود نداشته باشد. یعنی این افرد اگر نتوانید مطلب خود را نیز بنویسد، اقرارش با اشاره قابل قبولاست.

سکوت خود را بشکن
سکوت نشان اقرار نیست، با وجود این ممکن است در اوضاع و احوالی قطعی قرار گیرد که در دید عرف نشانه اقرار باشد. البته با توجه به مواد ۱۹۲ و ۱۹۴ قانون مدنی، اشاره‌ حاکی از امری سکوت محسوب نمی‌شود و حسب مورد، بر آن آثار و نتایج حقوقی بار می‌شود.

تردید در اقرار
اقرار با تردید نمی‌تواند دلیل واقع شود. همچنین است اقرار از روی ظن یا شک. یعنی به هر حال کسی که اقدام به اقرار می‌کند باید از حرفی که می‌زند و چیزی که می‌نویسند مطمئن باشد.

درباره اقرار صریح
اقرار انواع مختلفی دارد که یکی از آنها صریح است. اقرار صریح اقراری است که یک نفر بدون اجمال، ابهام و به طور مستقیم مورد ادعا را بپذیرد و به آن اقرار کند. البته اقرار ممکن است ضمنی باشد، به این معنا که کردار، رفتار یا گفتار شخص به کیفیتی است که با پذیرش امری ملازمه عقلی یا عرفی دارد.

اقرار معلق
یکی دیگر از انواع اقرار، اقرار معلق است که با اقرار به حق معلق تفاوت دارد، در فرض نخست اخبار معلق می‌شود و اثری ندارد اما در فرض دوم، اخبار از وجود حق معلق صورت می‌پذیرد و در امکان و نفوذ آن نباید تردید کرد.

موضوع اقرار چه باشد؟
موضوع اقرار باید امر ماهوی و خارجی (موضوعی) باشد، نه مسأله قانونی (حکمی) یا تصدیق به آثاری که قانون بر حادثه‌ای بار می‌کند، مانند دلالت تصرف بر حق مالکیت. به این ترتیب مورد اقرار باید از اموری باشد که احتیاج به اثبات دارد، به طوری که قاضی حق نداشته باشد رأساً برای تحصیل و اجرای آن اقدام کند. هر چند قانون خارجی به حکم ضرورت و از جهت اثبات، مسأله ماهوی تلقی می‌شود، اما اقرار خوانده به قانونی که به زیان او باشد در حکم شهادت است و آثار اقرار را ندارد.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

حل و فصل اختلافات از طریق داوری در رویه قضایی

با سلام. چنانچه نیاز به مشاوره در خصوص داوری دارید و یا نیاز به وکیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *