بازپرداخت دیون شرکت‏ها نیازمند حمایت قضایی است

دادستان عمومی و انقلاب ساری عمده درخواست مطرح شده از سوی شرکت‌ها در کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری دادگستری کل مازندران در سه ماه نخست امسال را مشکلات مالی و ناتوانی شرکت‌ها در بازپرداخت بدهی به دستگاه‌های مالی به ویژه بانک‌ها و مشکوک‌الوصول شدن بدهی‌ها عنوان کرد.
حجت‌الاسلام و المسلمین اسدالله جعفری در گفت‌وگو با «حمایت» در تشریح عملکرد این کمیته طی سه ماه نخست سال جاری اظهار کرد: درخواست جلوگیری از صدور اجراییه از جانب بانک‌ها به دلیل ناتوانی شرکت‌ها در بازپرداخت دیون بانکی با وجود  مهلت‌های داده شده از دیگر درخواست‌های ثبت شده در کمیته ذکر شده محسوب می‌شود.
وی درباره یکی از موضوعات فراگیر که در این کمیته مورد بررسی دقیق قرار گرفته است، تصریح کرد: برخی از سازمان‌ها و افراد حقوقی یا حقیقی با اجرای برخی طرح‌ها بدون رعایت حریم سرمایه‌گذاران به ویژه در بخش کشاورزی و دامپروری، موجب وارد کردن خسارت و آسیب به سرمایه‌گذاری‌ می‌شوند که جلسات هدفمندی با حضور نهادهای مرتبط در این خصوص تشکیل و در نهایت منجر به تدوین شیوه‌نامه استانی در این حوزه شده است. این موضوع از جمله درخواست‌هایی است که همچون سال‌های گذشته در دبیرخانه این کمیته به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: با بررسی‌های به عمل آمده، کمیته به این نتیجه رسید که پرونده برخی از شرکت‌ها که به دبیرخانه کمیته می‌رسد قابلیت طرح و رسیدگی در جلسات را ندارد و در صورت صلاحدید پرونده این دسته از شرکت‌ها که دارای مشکلات جزیی و غیر مهم هستند با مسئولیت دادستان و دبیر کمیته جلسه در دبیرخانه کمیته تشکیل و تصمیم مقتضی در مورد آنها اتخاذ می‌شود. این موضوع شامل شرکت‌هایی که با یک اداره یا نهاد مشکلی دارند، نیز می‌شود.
این مقام قضایی استان مازندران با تاکید بر اینکه در سالی که مزین به «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» است، خاطرنشان کرد: با توجه به فشار وارد شده به اقتصاد ملی کشور از طریق تحریم و از سوی دیگر افزایش قیمت برخی از نهادهای تولید موجب شده تا صنایع و سرمایه‌گذاران با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند.
  توجه به اجرا نشدن برخی تعهدات از جانب سازمان‌های دولتی
جعفری تغییر دولت و سیاست‌های اقتصادی و همزمان سررسید وام‌های بانکی و نداشتن سرمایه کافی در گردش برای استمرار تولید با توجه به افزایش هزینه‌ها را مزید بر علت دانست و افزود: همچنین اجرا نشدن برخی تعهدات از جانب سازمان‌های دولتی و فشار بانک‌ها و … نیز از دیگر مشکلات پیرامون سرمایه‌گذاران به شمار می‌آید. همه این موارد باعث شده تا این افراد مسایل و مشکلات خود را در کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری استان مطرح کنند.
وی همچنین یادآور شد: در مجموع طی 3 ماهه نخست امسال، 13 شرکت و موسسه صنعتی و معدنی درخواست‌های خود را به این کمیته ارایه کرده‌اند. از این‌رو، این کمیته در سال جاری دو جلسه اصلی با حضور اعضای ثابت و مدعو برگزار کرده که حاصل آن تصویب 10 مصوبه و طرح درخواست‌ها و مشکلات 5 شرکت در این جلسات بوده است که مسایل برخی از این شرکت‌ها به صورت ویژه در دو جلسه خاص طرح و با 9 مصوبه تصمیمات لازم اتخاذ شد.
دادستان عمومی و انقلاب ساری تاکید کرد: همچنین کمیته مزبور یک جلسه و 5 مصوبه نیز در خصوص اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های کلان در حوزه اقتصادی با توجه به نامگذاری سال 93 به سال اقتصاد و فرهنگ داشته است. جعفری یادآور شد: کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری در خصوص شرکت‌هایی که از سال قبل درخواست خود را ارایه کرده‌اند و در کمیته طرح شده نیز پیگیری‌های لازم را انجام داده است.
  رسیدگی به 63 پرونده در سال گذشته
وی درادامه سخنانش درباره عملکرد این کمیته در سال گذشته نیز گفت: 63 شرکت و موسسه صنعتی و معدنی در این سال درخواست‌های خود را برای طرح مشکلات خود به این کمیته ارایه کرده‌اند، این کمیته در سال گذشته 7 جلسه اصلی با حضور اعضای ثابت و مدعو برگزار کرد که نتیجه آن تصویب 35 مصوبه و بررسی درخواست و مشکلات 19 شرکت در این جلسه‌ها بود.
این مقام مسئول اظهار کرد: مسایل برخی از این شرکت‌ها نیز به صورت ویژه در 17 جلسه خاص طرح و با 55 مصوبه تصمیم‌های لازم اتخاذ شد. همچنین کمیته مزبور 2 جلسه و 7 مصوبه هم در خصوص اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های کلان در حوزه اقتصادی با توجه به نامگذاری سال گذشته با عنوان «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی» در سطح استان داشته است. جعفری تاکید کرد: از سوی این کمیته به بخش‌های مرتبط اعلام شده تا پرونده شرکت‌هایی که از سال قبل درخواست خود را ارایه کرده‌اند، هر چه سریع‌تر مورد بررسی قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری و تولید، حوزه‌ای فعال در عرصه اقتصادی کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: البته ممکن است این موضوع با هدف اجرای برخی سیاست‌های اصلاح نظام اقتصادی و همچنین تأثیرپذیری از اقتصاد جهانی دچار چالش‌های جدید شود. از این‌رو، این کمیته به سیاست‌های حمایتی خود از این بخش طبق توان موجود همانند سال‌های گذشته ادامه
خواهد داد.
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

برگزاری جلسات نقد آرا در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران

دهمین نشست نقد آراء به همت پژوهشگاه قوه قضائیه و معاونت آموزش دادگستری استان تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *