بازدارندگی و پیشگیری ویژگی بخشنامه قوه قضاییه

 در رابطه با ممنوعیت بازجویی از متهمان در بازداشتگاه های نیروی انتظامی که اخیرا توسط رییس قوه قضاییه ابلاغ شده است چند نکته حایز اهمیت است: نخست آنکه تدابیر و اقدامات مراقبتی و نظارتی درباره حقوق متهمان و زندانیان نشان دهنده دغدغه هایشان درباره حوادثی است که اتفاق افتاده یا امکان وقوع آنها وجود داشته است.
این تحرک مدیریتی در تضمین حقوق قانونی متهمان و محکومیت و یادآوری مسوولیت افراد دست اندرکار در مراحل تحقیق و اجرای حکم است. هرچند همان گونه که بارها گفته شد بخشنامه هایی از این دست جنبه ارشادی دارد و از لحاظ قانونی در صورتی که تعارض به حقوق اشخاص داشته باشد قابلیت اجرا ندارد و در امور قضایی صدور بخشنامه در رابطه با قانون آمره شکلی قابلیت اجرایی نخواهد داشت. آنچه مسلم است اینکه از لحاظ اداری می تواند موجب تشدید نظارت در این زمینه و ارائه گزارش در صورتی که حادثه اتفاق بیفتد، شود. مسلما جنبه بازدارندگی و پیشگیری از تخلفات این بخشنامه بسیار قابل توجه و مهم ارزیابی می شود. نکته دوم آنکه درباره موضوعات مندرج در بخشنامه به اندازه کافی قانون و مقرره وجود دارد، مشکل اساسی ما نظارت بر اجرای قوانین موجود در برخورد با متخلفان یا قوانین فعلی است. در واقع محورها و ستون نظام در بخش مربوط به حقوق متهمان در قانون و قوانین است و در صورتی که درست اجرا شود و مجریان آن خوب باشند، نیازها را برطرف می کند. در اصل صرف نظر از معیار شایسته سالاری شرایط تخصصی و علمی شرط ضروری اجرای چنین قوانینی است. قطعا در چنین حالتی صدور بخشنامه می تواند تلنگری برای افراد مذکور در برخورد با حقوق اشخاص باشد. اما واقعیت این است که اگر شرط اول یعنی نظارت و اجرای قوانین و مجریان آن درست اعمال نشود و نقایص و اهدافی که قبلادر این زمینه وجود داشته است به درستی توجیه نشود ما در آتیه نه چندان دور با همان شرایطی دست به گریبان خواهیم بود که بسترساز صدور چنین مقرره یی توسط ریاست قوه قضاییه است. بهتر است قبل از هر اقدامی درباره این مساله آسیب شناسی کنیم و از جنبه های بازدارندگی و آسیب شناسی در رابطه با ساختار مربوطه به اجرای وظایف در این بخش ها بپردازیم. قطعا در چنین صورتی صدور چنین بخشنامه هایی الزامی نخواهد بود.

جرم شناس و وکیل دادگستری

 روزنامه اعتماد، شماره ۲۶۲۸ به تاریخ ۹/۱۲/۹۱، صفحه ۱ (صفحه اول)

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *