اموال صندوق بازنشستگی در مصارف خود خرج نشده‌است

گروه حقوق و قضا- کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته اسناد رسمی، میزبان جمعی از بازنشستگان این صنف بود. بارنشستگانی که هرکدام مطالباتی داشتند و گلایه از مشکلات‌ خود می‌کردند.در ابتدای این مراسم نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته درخصوص وضعیت بازنشستگان این کانون توضیح داد و گفت: تکریم بازنشستگان امری اساسی است و باید از این افراد که خدمات شایسته‌ای در دوران کاری خود انجام داده‌اند حمایت ویژه‌ای صورت گیرد . پرویزمحمدی با اشاره به سخنان رئیس جمهور که بازنشستگان را آینه تمام‌نمای شاغلان دانسته است، توضیح داد: حمایت از بازنشستگان باعث می‌شود که شاغلین در دوران خدمت خود به آینده زندگی و دوران بازنشستگی خود امیدوار باشند.
وی با اشاره به اینکه بازنشستگان با وجود هزینه‌های بالا و با وجود داشتن عروس و داماد و نوه مخارج بسیاری را متحمل می‌‌شوند، خاطرنشان کرد: در این زمینه باید مسئولان و تصمیم‌گیران توجه‌بیشتری به این افراد داشته باشند. البته ناگفته نماند   هزینه‌های بازنشستگان کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی از بودجه عمومی نیست، بلکه این مبلغ، از صندوق بازنشستگی که خود این افراد در زمان شاغل بودن، در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید پرداخت شود. وی همچنین یکی از چالش‌های اساسی روبه‌روی صندوق بیمه و بازنشستگی کانون را کمبود منابع مالی به‌وجود آمده دانست و افزود: اکنون ضرورت دارد تصمیم‌گیران و متولیان امر برای خروج از بحران و حل این مشکل تمهیدات لازم را بیندیشند زیرا در غیر این صورت ساختار سنتی وکنونی صندوق بیمه بازنشستگی نه تنها پاسخگوی نیازهای سردفتران و دفتریاران بازنشسته نیست، بلکه ادامه این روند صندوق را با بحران مالی روبه‌رو خواهد کرد. نائب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته اسناد رسمی، تصریح کرد:  باید با هدف رفع چالش‌های پیش‌رو و تقویت صندوق بیمه و بازنشستگی سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی برنامه‌ای تدوین شود تا در جهت ارتقای معیشت اقتصادی همکاران و گسترش فعالیت‌های بیمه‌ای این عزیزان گام‌های خوبی برداشته شود.
محمدی با اشاره به اینکه در حکم بازنشستگی این افراد  آمده است: از تاریخ صدور این حکم به افتخار بازنشستگی نائل می‌شوید، تصریح کرد: اما در عمل بازنشستگی اکثر همکاران، آغاز  مشکلات زندگی، کسری بودجه و اشتغال به مشاغل دیگر است. پس کجای بازنشستگی افتخار است؟ افتخار است یا اشتغال ؟
وی ادامه داد: باید با تشکیل کارگروه‌هایی با حضور نمایندگان کانون صنفی سردفتران و دفتریاران بازنشسته و مدیران و کارشناسان کانون سردفتران و دفتریاران مرکز، با سیاست‌گذاری مناسب و برنامه‌ریزی لازم در خصوص رفع مشکلات بازنشستگان این صنف اقدامات موثری انجام گیرد.
محمدی در خاتمه ضمن تشکر از هیات مدیره قبلی کانون سردفتران و دفتریاران خاطرنشان کرد: هیات مدیره قبلی، صندوق بازنشستگی را تاسیس و آیین‌نامه آن را تدوین کردند، که این عمل قابل ستایش است. این صندوق امتیاز بزرگی است که با لطف و همت چند تن از پیشکسوتان  مهیا شد و امیدواریم در چارچوب و ضوابطی که مصوب خواهند کرد حق و امتیازات لازم برای بازنشستگان این صنف  قائل و درجهت بهبود اوضاع این بازنشستگان گام‌های خوبی برداشته شود. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته در گفت‌وگوی اختصاصی با «قانون»درخصوص شکایت از هیات مدیره فعلی کانون سردفتران و دفتریاران شاغل، توضیح داد: تخلفات محرز است و کارشناسان رسمی رسمی دادسرا  نیز تایید کرده‌اندکه وجوهی در غیرمسیر قانونی مصرف شده است و در این زمینه  ادله و مدارک هم موجود است. که البته بازپرس محترم پرونده، قرارمنع تعقیب صادر کرده است. محمد شیخ‌الرئیس در پاسخ به این سوال که آیا شما اعتراضی در این زمینه مطرح کرده‌اید یا خیر، خاطرنشان کرد: ما به این قرار اعتراض کردیم که البته مقام بالاتر هم حکم  بازپرس را تاییدکرده‌است.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بازنشسته با اشاره به اینکه روح کلی جامعه با اشخاصی که بی غرض کارمی‌کنند و وابستگی به نهاد خاصی ندارند، هماهنگی ندارد. توضیح داد: زمانی که بنده رئیس کانون سردفتران و دفتریاران شاغل بودم، معیار را حق و عدل و انصاف قرار داده بودم و همیشه به ضرر خود  قضاوت کردم. در آن زمان ما طبق آیین‌نامه، تبرعی کارمی‌کردیم و حقوق و مزایایی برای خود قائل نبودیم و با این انگیزه که  مشکلات صنفی باید هرچه زودتر حل شود به امور صنفی می‌پرداختیم. در این راستا به لحاظ اینکه در چارچوب قوانین عمل می‌کردیم، شاهد تخلفات کم‌تری هم  بودیم. وی در پاسخ به این سوال که شکایت شما تحت چه عنوانی در دادگاه مطرح شده بود، خاطرنشان کرد:  شکایت ما ۱۷مورد داشت یکی  از مهم‌ترین موارد این بود که پول‌های  صندوق بازنشستگان در مصارف غیر از آنچه که مربوط به بازنشستگان است مصرف شده است، باید گفت مقداری از این پول‌ها صرف پاداش‌ها و همایش‌ها و… شده است که طبق اساسنامه، مصارف اموال این صندوق مشخص است .
شیخ‌الرئیس با اشاره به اینکه  افراد شاغل درکانون سردفتران و دفتریاران ۱۰درصد از حق‌التحریر خود را برای بیمه بازنشستگان و شاغلان و حقوق بازنشستگان به صندوق واریز می‌کردند، توضیح داد: در مورد این صندوق باید گفت این حق بازنشستگان است و باید در امور مربوط به بازنشستگان مصرف شود. البته باید گفت ما به لحاظ وظیفه شرعی خود عمل کرده و شکایت را مطرح کردیم حال باید دید تا چه میزان می‌توانیم حقوق بازنشستگان را احیا کنیم.
  •      تکریم بازنشستگان امری اساسی است
  •      هزینه‌های بازنشستگان سردفتران اسناد رسمی از صندوق بازنشستگی تامین می‌شود
  •      حمایت از بازنشستگان باعث امیدواری شاغلین می َشود
  •      روح کلی جامعه با اشخاصی که بی‌غرض کارمی‌کنند هماهنگی ندارد
  •      صندوق بازنشستگی این صنف امتیاز بزرگی است
  •      مقداری از این پول‌ها صرف پاداش‌ها و همایش‌ها شده است
  •      اساسنامه، مصارف اموال صندوق  را مشخص کرده
  •      بازنشستگی آغاز  مشکلات و اشتغال به مشاغل دیگر است

منبع: قانون

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نقد حقوقی فیلم عدالت برای همه

اگه وجدان نداشته باشی هیچی نداری                         ال پاچینو در نقش یک وکیل شرافتمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *