مشاوره حقوقی

امضای الکترونیک

 

گرایش روزافزون به استفاده از فناوری اطلاعات و گسترش سریع تجارت الکترونیک در سطح بین‌المللی، پیش‌بینی سازوکارهای حقوقی لازم را ایجاب می‌کند. با توجه به ماهیت مجازی و غیرمادی مبادلات الکترونیک یکی از مهم‌ترین مسایل از دید حقوقی اثبات این مبادلات و هویت طرفین آن است. امضای دیجیتال چنین امری را ممکن می‌سازد. به عبارت دیگر در مبادلات الکترونیکی، امنیت برای اطمینان‌خاطر طرفین مبادله، از اهمیت مضاعف برخوردار است، چراکه در این گونه روابط گاه طرفین مبادله الکترونیک هیچ‌گاه یکدیگر را ملاقات نمی‌کنند. امضای الکترونیک تسهیل‌کننده معاملات الکترونیکی است.

قانون تجارت الکترونیک ماده‌ ۲ خود را به تعریف مفاهیم اختصاص داده است و در تعریف امضای الکترونیک مقرر می‌دارد: «امضای الکترونیکی عبارت از هر نوع علامت منضم‌‌شده یا به نحو منطقی متصل‌شده به داده پیام است که برای شناسایی امضاکننده داده پیام، مورد استفاده قرار می‌گیرد». با استفاده از تعریف قانونگذار و با توجه به آثار قانونی مترتب بر امضای الکترونیک، می‌توان آن را در فضای مجازی رایانه‌ای با امضا در مفهوم عام در اسناد کاغذی مقایسه کرد. در تعاریف ارایه شده از امضای الکترونیک معمولا این امضا با امضای دیجیتال مترادف به کار رفته شده است، ولی باید توجه کرد که امضای الکترونیک مفهومی وسیع‌تر از امضای دیجیتال دارد و شامل همه تکنولوژی‌ها برای جایگزینی امضای دستی در یک محیط الکترونیک می‌شود. در مقابل امضای دیجیتال، نوعی خاص از امضای الکترونیک است که عبارت از اعمال تکنولوژی است که از رمزنگاری نامتقارن استفاده می‌کند تا تصدیق پیام الکترونیک و تمامیت آن را تضمین کند.

 

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

حل و فصل اختلافات از طریق داوری در رویه قضایی

با سلام. چنانچه نیاز به مشاوره در خصوص داوری دارید و یا نیاز به وکیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *