مشاوره حقوقی

الهام امین زاده: «منشور حقوق شهروندی» هدفی جز آگاه سازی مردم را دنبال نمی‌کند

 

148335.jpg

معاون حقوقی رئیس جمهور در یادداشتی با عنوان “حقوق و مسئولیت اجتماعی” به تشریح دیدگاه‌های خود رد این موضوع پرداخت و یادآور شدکه «منشور حقوق شهروندی» که وعده رئیس جمهور دولت تدبیر و امید به مردم است هدفی جز آگاه سازی مردم از حقوق و مسئولیتهای اجتماعی خود را دنبال نمی‌کند.

 

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این یادداشت آمده است :رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال ۱۳۹۳ سیاستهای کلی سلامت را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت تعیین شده است ابلاغ کردند. تعیین سیاستهای کلی نظام که بیانگر راهبردهای نظام در هر یک از موضوعات مختلف است جزء اسناد بالا دستی تلقی شده و باید در سلسله مراتبی پس از قانون اساسی و سند چشم انداز اما در جایگاهی بالاتر از قوانین و مقررات عادی قرار گیرد. تحقق سیاستهای کلی مستلزم برنامه ریزی، تهیه و تنظیم لوایح قانونی، تصویب نامه ها و تعیین گام های اجرای معین از سوی مسئولین ذیربط است. ابلاغ این سیاستها به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت بیانگر این واقعیت است که تکلیف محقق نمودن و اجرایی کردن این برنامه ها صرفاً با قوه مجریه نیست و تمامی قوای حاکمیت باید در جهت تحقق این سیاستها همکاری نمایند.

 

در بند اول سیاستهای کلی سلامت به «ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی، بهداشتی، درمانی و توانبخشی سلامت مبتنی بر اصول و ارزشهای انسانی – اسلامی و نهادینه سازی آن در جامعه» اشاره شده است و در ذیل آن بر «آگاه سازی مردم از حقوق و مسئولیتهای اجتماعی خود و استفاده از ظرفیت محیطهای ارائه مراقبتهای سلامت برای رشد معنویت و اخلاق اسلامی در جامعه» تأکید شده است. آنچه که در این فراز مورد تأکید رهبر معظم انقلاب به عنوان یک سیاست کلی قرار گرفته است یعنی «ضرورت آگاه سازی مردم از حقوق و مسئولیت های اجتماعی خود» یکی از ضرورتهای زندگی شایسته یا همان «حیات طیبه ای» است که مردم و حکومت باید با تعامل با یکدیگر به آن دست یابند. آگاهی افراد از حقوق و تکالیف اجتماعی خود خاص بخش سلامت نیست و در همه زمینه ها باید افراد جامعه به حقوق و تکالیف خود واقف باشند.

 

ذکر این بند در شمار سیاستهای کلی سلامت، بار دیگر این تکالیف را بر دوش دولت، دستگاههای اجرایی و همه مسئولین قرار می دهد که در بیان و احصاء حقوق و تکالیف مردم در حوزه مربوط به خود بکوشند. نه تنها مردم در مراجعه به مراکز خدمات درمانی باید با حقوق خود آشنا شوند بلکه مردمی که به مراکز آموزشی، تفریحی، خدماتی و اداری نیز مراجعه می کنند باید نسبت به حقوق و تکالیف خود وقوف داشته باشند. اما این ضرورت در مورد ارباب رجوع بخش سلامت که از لحاظ جسمی و روحی در معرض آسیبهای بیشتری هستند ضرورتی صد چندان پیدا می کند. چهره مادر و پدر مستأصلی را تجسم کنید که در کش و قوس پله های بیمارستان به دنبال تمهید مقدمات بستری شدن کودک بیمار خود هستند یا فرزندان پدر و مادر سالخورده دچار عارضه قلبی که می خواهند مراحل پذیرش بیمارستان را برای عزیز خود طی کنند. قطعاً آگاهی و اطلاع این افراد به نحو صریح و روشن از حقوق و تکالیف خود می تواند تنش و رنجش را به حداقل برساند و شرایط مناسب تری را هم برای مراجعه کننده و هم مسئولین مهیا کند.

 

تهیه راهنمای مردم در مراجعه به مراکز مرتبط با بخش سلامت می تواند گام موثری در این مسیر باشد. ساده سازی و شفاف سازی قوانین و مقررات بخش سلامت که قبلاً راجع به آن سخن گفته شد گام موثر دیگری در جهت تحقق این بند است و بالاخره «منشور حقوق شهروندی» که وعده رئیس جمهور دولت تدبیر و امید به مردم است هدفی جز آگاه سازی مردم از حقوق و مسئولیتهای اجتماعی خود را دنبال نمی کند. اینجانب به عنوان معاون حقوقی رئیس جمهور که مسئولیت سنگین تدوین منشور حقوق شهروندی را با کمال افتخار برعهده دارم بسیار خرسندم که هدف این منشور با منویات رهبر معظم انقلاب و منافع مردم انطباق کامل دارد.

 

معاون حقوقی رئیس جمهور

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *