تشریح سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری نیمه متمرکز(همراه با سوالات آزمون دکتری بخش استعداد تحصیلی و هوش همراه با کلید سنوات 1393-1394-1395-1396)

با سلام- هر چند ممکن است داوطلب آزمون دکتری باشید بایستی بدانید که استعداد تحصیلی در آزمون دکتری ضریب یک دارد اما معمولا 80 درصد داوطلبان بدون مطالعه آن می توانند استعداد تحصیلی را مثبت بزنند. به هر حال استعداد تحصیلی هر چند آسان است اما دربردارنده تکنیک هایی است که درک آنها مستلزم یادگیری نکاتی در مورد نکات استعداد تحصیلی است. استعداد تحصیلی و هوش همان جی مت است که ما به عنوان سرفصل استعداد تحصیلی و هوش می شناسیم.

ضمنا در نظر داشته باشید که استعداد تحصیلی در آزمون دکتری نیمه متمرکز 5 بخش است که بخش اول آن درک مطلب- بخش دوم آن منطقی نام دارد. این دو بخش را علوم انسانی ها می توانند به راحتی پاسخ دهند؛ حتی اگر تکنیک های مربوط به آزمون استعداد تحصیلی را مطالعه نکرده باشند و به عبارتی حتی اگر یک تست آموزشی و یک کتاب آموزشی هم نخوانده باشند می توانند سوالات بخش درک مطلب و استعداد تحصیلی را پاسخ دهند.

اما بخش سوم و چهارم استعداد تحصیلی که تحلیلی و بخش چهارم کمیتی نام دارد؛ دارای سوالات آماری و مسائل ریاضی می باشد که معمولا کمیت داوطلبان علوم انسانی و مخصوصا حقوقی ها و فقهی ها در مورد این بخش از سوالات آزمون دکتری لنگ می زند.

بنابراین داوطلبان آزمون دکتری بایستی تمرکز خود را به بخش اول و دوم که همان درک مطلب و منطقی است اختصاص دهند.

اما تعداد سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکترای نیمه متمرکز چقدر است؟

هنگامی که آزمون دکتری برگزار می شود و صبح جمعه وارد محل آزمون دکتری می شوید ابتدا دروس تخصصی را بایستی حل کنید و بعد از آن دروس عمومی به شما داده می شود. تعداد کل سوالات دفترچه بخش عمومی که حاوی سوالات زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی بوده 60 تا است؛ به این صورت که: تعداد سولات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری نیمه متمرکز 30 عدد می باشد. (و 30 عدد تست نیز اختصاص به زبان عمومی دارد)

مهلتی که برای حل تست دفترچه شماره دو داده شده است 90 دقیقه است. یعنی شما برای پاسخ دادن به 30 سوال استعداد تحصیلی و 30 سوال زبان انگلیسی 90 دقیقه وقت دارید؛ که برخی داوطلبان ممکن است سوالات زبان را به طور مثال پاسخ ندهند و برای 30 سوال استعداد تحصیلی آن 90 دقیقه را اختصاص دهند. به دلیل اینکه علوم انسانی ها به دلایل فوق الذکر نمی توانند سوالات بخش تحلیلی و کمیتی را پاسخ دهند بایستی سوالات بخش درک مطلب و منطقی را پاسخ دهند.

سوال: تعداد سوالات بخشهای مختلف استعداد تحصیلی در آزمون دکترای نیمه متمرکز چه تعداد است؟

تعداد سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری 30 سوال است که عموما به این صورت تقسیم شده است:

سوالات بخش اول: 2 متن درک مطلبی است که هر متن 4 سوال دارد و مجموعا 8 سوال می شود:

سوالات بخش دوم: 7 سوال منطقی است که هر سوال متفاوت از دیگرسوال است.

سوالات بخش سوم: 8 سوال تحلیلی و آماری است.

سوالات بخش چهارم: 8 سوال ریاضی است.

تحلیل بخش اول سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری

بخش اول سوالات استعداد تحصیلی درک مطلب نام دارد؛ در این بخش دو متن داده می شود؛ البته این دو متن از همدیگر مستقل هستند. از هر متن 4 سوال مطرح مطرح می شود. به عبارت دیگر مجموع سوالات بخش اول کلا 8 سوال است. به طور نمونه، در آزمون دکتری سال 1396 دو متن آمده است. متن اول درباره اقتصاد سیاسی و مسائل بین المللی این موضوع است؛ که دو نظریه پرداز درباره اش توضیح می دهند. این دوتا نظریه پرداز رابرت کوهن و جوزف نای هستند.بعد از اتمام متن اول، 4 سوال از داوطلبان پرسیده شده است که به طور نمونه سوال اولی که درباره همین متن گفته شده پرسیده این است که عنوان و موضوع اصلی متن درباره چیست؟ علوم انسانی ها معمولا اگر سابقه ی مطالعه نیز نداشته باشند به راحتی می توانند به این سوالات پاسخ دهند. متن دوم بخش اول درباره قوانین کیفری ضد تروریسم هست. این متن مقرراتگذاری در کشورهایی مانند انگلستان و حمایت از بزه دیدگان را شرح می دهد. (اسم دیگر یا تخصصی این موضوع در حقوق با عنوان حقوق جزای بین الملل مطرح است.) یکی از سوالاتی که درباره این متن پرسیده شده این است که: متن درباره کدام موضوع بحث نمی کند؟ که شما با کمی مطالعه متوجه خواهید شد متن درباره چه موضوعی اصلا صحبتی نکرده و پاسخ صحیح را به راحتی خواهید زد.

برخی از داوطلبان فکر می کنند استعداد تحصیلی بسیار سخت است و بدون مطالعه سوالات در روز آزمون دکتری، سوالات را به صورت شانسی پاسخ می دهند. به این دسته از داوطلبان باید گوشزد کرد که این موضوع اقدام کاملا اشتباهی است چرا که اگر سوالات بخش درک مطلب و منطقی را یکبار دقیق بخوانید حداقل 10- 15 درصد خواهید زد. پس این گوشزد را جدی بگیرید.

تحلیل بخش دوم سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری

بخش دوم سوالات هوش و استعداد تحصیلی منطقی نام دارد. در بخش منطقی نیز 7 سوال مطرح شده است.(کلا در استعداد تحصیلی از هر بخش عموما 8 سوال مطرح شده است به غیر از بخش دوم که 7 سوال دارد.) سوالات این بخش همانطور که گفته شد منطقی نام دارد به بیان دقیق تر منطق فکری شما را به چالش می کشد به عبارت دیگر 7 سوال از شما پرسیده می شود که هر سوال با دیگر سوال متفاوت است و درباره موضوعات مختلفی است. به طور نمونه در سوال 110 در آزمون دکتری سال 96 درباره بحثهای فلسفی است که خاقانی طرح کرده است. حال از متنی که در این سوال می خوانید بایستی گزینه صحیح که مفهومی هم هست؛ حل نمایید. بنابراین هر سوال درباره یک موضوع متفاوت است. به طور نمونه سوال 111 آزمون دکتری سال 96 درباره شهرداری و بحث شهرسازی است که کاملا با سوال 110 متمایز است.

تحلیل بخش سوم و چهارم سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری

اما سوالات بخش سوم و چهارم تحلیلی و کمیتی است. سوالات این دو بخش همانطور که گفته شد مسائل آماری و ریاضی است و علوم انسانی ها و مخصوصا حقوقی های عزیز عموما نمی توانند به آنها پاسخ دهند. البته فقط یک دسته از داوطلبان که با مسایل ریاضی آشناییت دارند و مدرک ریاضی دارند و یا در دبیرستان شاخه ریاضی را خوانده اند می توانند در این دو بخش نیز سوالاتی را صحیح بزنند حتی اگر مطالعه نکرده باشند. بنابراین داوطلبان علوم انسانی دقت کنند که سوالات این بخش را خالی بگذارند و حتی شانسی هم نزنند. خیلی از اوقات بنده از داوطلبان آزمون دکتری نیمه متمرکز شنیده ام که سوالات این دو بخش را خالی نگذاشته و شانس خود را با زدن گزینه ها به صورت شانسی امتحان کرده اند و عموما در این بخش اکثر سوالات منفی از آب درآمده است. بنابراین خواهشمندم همانطور که بر روی سوالات بخش اول وقت می گذارند بر روی سوالات بخش دوم وقت نگذاشته و حتما خالی بگذارند مگر اینکه مدرک ریاضی داشته باشند.

بهترین و تخصصی ترین بسته های دکتری حقوق در شاخه‌های:

نفت و گاز-حقوق عمومی- حقوق جزا- حقوق خصوصی- حقوق بین الملل- فقه و مبانی حقوق را از ما بخواهید.

چنانچه فرصت مطالبعه در وقت باقی مانده تا آزمون دکتری را ندارید از کتب خلاصه شب کنکور که دروس تخصصی در یک کتاب بوده بهره برداری نمایید.

شماره تماس: 021/66921002 66581748 /021

آدرس کانال دکتری حقوق در تلگرام:

PHDDOkTORI@

لینک گروه داوطلبان دکتری حقوق:

grohePHDlaw@

در ادامه نیز درباره موضوعاتی که سوالات استعداد تحصیلی مطرح می شود توضیح داده می شود. البته نوشته ذیل نوشته ای فرعی است که درباره جی مت است و چون ماهیتا جی مت که در آزمون کارشناسی ارشد برخی رشته ها مطرح می شود دارای بخشهای شبیه به بخشهای دکتری است شاید مطالعه مطالب ذیل به درد داوطلب بخورد.

ضمنا قبل از اینکه متن ذیل را مطالعه کنید؛ برخی از سوالات سنوات قبل استعداد تحصیلی و همچنین جزوه استعداد تحصیلی در ذیل قرار داده می شود. فقط نکته آخر قبل از مطالعه ی موارد ذیل این است که ما سه سال اخیر در حال نگارش کتابی با عنوان استعداد تحصیلی بوده ایم که متاسفانه تا امسال نرسید و داوطلبانی که برای آزمون دکتری 1399 برنامه ریزی دارند می توانند از بعد از نوروز این کتاب را تهیه کنند. این کتاب مسلما کاملترین کتابی بوده که در بازار برای علوم انسانی ها کار شده است؛ اما تا زمانی که چاپ نشود و نمونه اش منتشر نشود نمی توان تبلیغی کرد؛ فقط قابل ذکر است که تعدادی از اساتید دانشگاه/ دانشجویان دکتری در دانشگاه های صنعتی شریفی و امیرکبیر این کتاب را کار کرده اند. اما فارغ از این نکته ما همه کتابهای استعداد تحصیلی ای که در بازار است را بررسی کرده ایم که به داوطلبان در نبود این کتاب بهترین کتاب را پیشنهاد دهیم؛ از بین همه کتابهای موجود در بازار مطمئن باشید که آقای مسیح خواه بهتر مطالب را توضیح داده و کتابش را ما نیز ارائه داده ایم تا انشا.. کتاب خودمان منتشر شود. منظور از ما انتشارات عدلیه است که در زمینه دکتری حقوق فعال است و مخصوصا علوم انسانی ها و حقوقی ها می توانند انشا.. سال آتی کتاب استعداد تحصیلی خود انتشارات عدلیه را تهیه کنند.

سوالات آزمون استعداد تحصیلی آزمون دکترای نیمه متمرکز سال 1393 {آزمون دکتری نیمه متمرکز} با پاسخ در انتهای دفترچه/ ضمنا این دفترچه بعد از سوالات استعداد تحصیلی سوالات زبان را نیز با کلید آورده است.

سوالات آزمون دکتری هوش و استعداد تحصیلی و هوش سال 1394 {آزمون دکتری نیمه متمرکز} با پاسخ در انتهای دفترچه/ ضمنا این دفترچه بعد از سوالات استعداد تحصیلی سوالات زبان را نیز با کلید آورده است.

سوالات استعداد تحصیلی و هوش سال 1395 {آزمون دکتری نیمه متمرکز} با پاسخ در انتهای دفترچه/ ضمنا این دفترچه بعد از سوالات استعداد تحصیلی سوالات زبان را نیز با کلید آورده است.

سوالات آزمون دکتری استعداد تحصیلی و هوش سال 1396 {آزمون دکتری نیمه متمرکز} با پاسخ در انتهای دفترچه/ ضمنا این دفترچه بعد از سوالات استعداد تحصیلی سوالات زبان را نیز با کلید آورده است.

درک مطلب در  استعداد تحصیلی شامل چه مواردی است؟

هدف از طراحی سؤالات درک مطلب آزمون GMAT سنجش درک شما از مفاهیم، معانی و ساختارهای موجود در یک متن می باشد. معمولا استاندارد طراحی این نوع سئوالات به این شکل است که هر متن بین 200 تا 400 کلمه داشته باشد و برای هر متن 4 سوال درک مطلب ارائه شود. دقت کنید که طراحان عمدا موضوعات گمنام را برای متون درک مطلب بر می گزینند تا احتمال استفاده افراد از دانسته های قبلی خود برای پاسخ به سوالات را به حداقل برسانند . سه نوع از معمولترین متون درک مطلب عبارتند از:                                                                                              

    متون علمی. این متون درباره موضوعاتی مانند بیولوژی ، شیمی و پزشکی بحث می کنند .بهتر است این متون را با سرعت بیشتری بخوانید. هدف شما در این مرور اولیه آشنایی با ساختار متن و تحلیل کلی متن است.

گرچه خواندن متون علمی اغلب خسته کننده است اما این متون کاملا واقعی و سرراست هستند. از اینرو ساده ترین سوالات درک مطلب در آزمون GMAT مربوط به متن های علمی است. امکان مشاهده سوالات استنتاجی (نتیجه گیری) که بر اساس این متون طراحی شده باشند خیلی کم است و بیشتر سوالات کاملا واقعی هستند، به گونه ای که می توان مستقیما از روی متن به آنها پاسخ گفت. مطمئن باشید هر چیزی را که لازم است بدانید در متن گنجانده شده است.

    متون جامعه شناسی. این متن ها درباره موضوعاتی مانند تاریخ ، سیاست و جغرافیا بحث می کنند. این متون احتمالاً لذت بخش ترین متون درک مطلبی است که خواهید خواند. شما باید این متن ها را آهسته بخوانید تا بتوانید به سوالات این متون که اکثر آنها استنتاجی هستند پاسخ بدهید .مطمئن باشید هر چیزی را که لازم است بدانید در متن گنجانده شده است.

    متون بازرگانی: متون بازرگانی ساختار نسبتاً مشکلی دارند، سوالات این متون شما را ملزم می کند اطلاعات را استنتاج کنید و حتی آرا و عقاید نویسنده را مشخص کنید. لازم است که این متون را آهسته و با دقت بخوانید.

بیشتر وقت ها متون بازگانی شامل کلمات مرکبی هستند که شما تا به حال نشنیده اید، هنگام بر خورد با این عبارات هول نکنید. فهمیدن معنی آنها سخت نیست کافی است این عبارات را تجزیه کنید و از روی قسمت های تشکیل دهنده آنها به مفهوم عبارت پی ببرید. مطمئن باشید هر چیزی را که لازم است بدانید در متن گنجانده شده است.

چهار نوع از معمول ترین سوالات درک مطلب

    سوالات واقعی. به این سوالات مستقیماً از روی متن می توان پاسخ گفت. گرچه این سوالات آسانترین سوالات درک مطلب هستند اما زمان بر نیز هستند.

    سوالات استنتاجی. سؤالات استنتاجی به جای اینکه آموخته های شما را از واقعیات مطرح شده، مستقیماً بیازمایند، توانایی شما را در استخراج نتایج از اطلاعات داده شده می سنجند. این سوالات حتی ممکن است از شما بخواهد در مورد عقاید نویسنده اظهار نظر کنید و یا نتایج بیشتری که مد نظر نویسنده بوده است را حدس بزنید. این سؤالات معمولاً سخت ترین سوالات درک مطلب برای داوطلبان است.

    سوالات ایده اصلی. این سؤالات از داوطلبان می خواهند که منظور یا ایده اصلی متن را مشخص کنند. خیلی از داوطلبان معتقدند که این سؤالات خیلی مشکل هستند. توصیه ما این است که بپذیرید هر گزینه ای که در مورد متن توضیحی داده است، لزوماً موضوع اصلی متن را مشخص نمی کند.

در سؤالات ایده اصلی گزینه هایی که بر اطلاعات واقعی تاکید می کنند را معمولا می توان حذف کرد. گزینه هایی که خیلی کوتاه اند یا خیلی طولانی هستند نیز معمولا نادرست هستند. گزینه ای که شامل کلمات و مفاهیم کلیدی متن است به احتمال زیاد گزینه صحیح است.

    سوالات لحن. برخی اوقات از شما خواسته می شود لحن متن را مشخص کنید. یک قانون عمومی وجود دارد که می گوید احتمال مثبت بودن یا طبیعی بودن لحن متن بیشتر از منفی بودن آن است. برای یک متن علمی، لحن نوشته به احتمال فراوان طبیعی است.

نکاتی در مورد پاسخگویی به سوالات درک مطلب

    از کاغذ پیش نویس استفاده کنید.

چون متن ها نسبتاً طولانی هستند و فهم جملات و پاراگراف های آن مشکل است، ممکن است شما بخواهید از کاغذ پیش نویس استفاده کنید تا از ایده اصلی هر پاراگراف خلاصه برداری کنید . یادداشت برداشتن مخصوصاً وقتی شما بخواهید محل اطلاعات واقعی را در متون علمی پیدا کنید مفید خواهد بود. برای اینکه منظور ما از یادداشت برداری خیلی خلاصه متوجه شوید این یادداشت ها را مطالعه کنید:

” پاراگراف1: تفاوت انواع حشره ها. پاراگراف2 : سیستم عصبی آنها چگونه کار می کند.  پاراگراف 3: چگونه آفت کش C بسیاری از آنها را می کشد”.

استفاده از پیش نویس به شکلی که گفته شد به شما کمک خواهد کرد تا کل متن را خلاصه کنید و مباحث اساسی آن را برای سؤالات ایده اصلی مشخص کنید.  به جای استفاده از پیش نویس می توانید مطالب مهم و کلیدی هر پاراگراف را در خود متن علامت بزنید.

    قبل از خواندن متن، یک بار سوالها را بخوانید.

در این صورت شما می دانید که در هنگام خواندن متن باید بر چه مواردی تمرکز کنید.

    نوع متنی را که دارید می خوانید مشخص کنید.

با به خاطر سپردن انواع متونی که در بالا گفته شد و مشخصه های آنها، بهتر می توانید وقت خود را مدیریت کنید.

    هنگام پاسخگویی به سوالات واقعی قسمتی از متن که در مورد آن سوال است و چند جمله قبل از آن را به دقت بخوانید.

هنگام پاسخگویی به یک سؤال واقعی اگر شما فقط خطی از متن که در مورد آن سوال است را بخوانید ، حس می کنید که گزینه ها مبهم و فریبنده هستند. اما خواندن چند جمله قبل باعث می شود شما بهتر بتوانید اطلاعات را تفسیر کنید و به راحتی گزینه صحیح را انتخاب کنید.

    حل تمرینات بیشتری از نمونه سئوالات درک مطلب.

 برای موفقیت در آزمون درک مطلب شما باید این نکات و مطالب را بخوانید و با تمرین زیاد نحوه و محل استفاده از آنها را یاد بگیرید.                                  

نمونه آزمون درک مطلب

راهنمایی: متن زیر را به دقت بخوانید و صحیح ترین گزینه را برای سؤالات انتخاب کنید.

در بین دهه 1960 الی 1970 استراتژی توسعه اقتصادی در ایالات متحده ایجاد مشوق توسط دولت های محلی برای منطقه مربوطه بوده است. اجرای این استراتژی در عمل مشکلاتی را برای دولت های محلی دیگر به وجود می آورد چرا که ایجاد مشوق های مذکور توسط یک دولت محلی بسیاری از تجهیزات وعوامل تولید به منطقه جدید منتقل می گردیدند. در نتیجه پیروزی یک شهر یا منطقه می توانست منجر به ایجاد مشکلات جدی برای شهر یا منطقه دیگر گردد.

در دهه 1980، استراتژی فوق یا استراتژی ” توسعه فناوری های پیشرفته ” که در آن دولت های محلی برای جذب شرکت های تازه تاسیس که در حوزه دانش وفناوری رقابت می نمودند، تغییر یافت . با وجود اینکه رویکرد این استراتژی نسبت به استراتژی قبلی رجحان داشت، لکن این استراتژی نیز دارای مشکلات مختص به خود بود به نحوی که از طرفی شرکت های صاحب فناوری پیشرفته تنها بخشی از نیروی کار تولید که از آموزش های تخصصی و ویژه برخوردار بودند را جذب نموده  و از طرف دیگر تعداد این شرکت ها آنقدر نبود که بتواند تمام مناطق را تحت پوشش قرار دهند.

با توجه به مشکلات استراتژی فوق الذکر، در سال های اخیر دولت های محلی به طور روز افزون به استراتژی سومی موسوم به “استراتژی تشویق کسب و کارهای کوچک” پی برده اند. در این استراتژی شرکت های کوچکی که معمولا در خانه ها شکل گرفته و رشد خود را آغاز می نمایند، توسط کارآفرینان محلی و با استفاده از منابعی که در اکثر نقاط مختلف یافت می شود ، تاسیس می گردند. در نتیجه کارآفرینان بومی با توجه به مزایای رقابتی و ارتباطات و ریشه هایی که در جامعه خود دارند به ندرت توسط دولت های محلی دیگر و از طریق مشوق های مالیاتی و سایر امتیازات جذب می گردند. بنابراین صنایع و نیروهای کاری متخصص ، در سرزمین اصلی خود حفظ گردیده و این امر موجب ایجاد محیطی می گردد که در آن علاوه بر توسعه تولیدات ، کارآفرینی و اشتغال زایی تشویق میگردد. در نتیجه با اجرای این استراتژی ضمن جلوگیری از اینکه موفقیت یک منطقه  موجب بروز مشکلات جدی برای منطقه دیگر گردد، منافع کلی کشور نیز که جلوگیری از اتلاف منابع وتوسعه هماهنگ و همه جانبه صنعت در کلیه مناطق می باشد ،تأمین می گردد.

    کدام یک از موارد زیر به ضعف عمده استراتژی اتخاذ شده در دهه 1960 الی 1970 اشاره می نماید؟

    عدم حمایت دولت مرکزی از دولت های محلی در اجرای این استراتژی

    عدم توانایی درجذب سرمایه گذاران خارجی توسط دولت های محلی

    ایجاد فضای رقابت نامناسب بین دولت های محلی

    توسعه همه جانبه صنایع در تمامی نقاط

    یکی از مشکلات اصلی استراتژی اتخاذ شده در دهه 1980 چه بوده است؟

    صنایع تولیدی بیشتر کارکنان خلاق خود را به دلیل جذب این افراد توسط شرکت های کوچک کارآفرین از دست داده اند.

    صنایع صاحب فناوری های پیشرفته کارگرانی را به خدمت می گرفتند که هیچ گونه مهارت خاصی نداشتند.

    صنایع دارای فناوری های پیشرفته قادر به جذب سهم قابل توجهی از نیروهای کار نبودند.

    صنایع تولیدی به شدت در امور شرکت های کار آفرین اختلال ایجاد می کردند.

    متن مذکور به کدامیک از موارد ذیل در مورد کارآفرینان محلی اشاره نمی نماید؟

    کارآفرینان مذکور در منطقه خود حفظ می گردند.

    کارآفرینان مذکور، مشوق ایجاد محیط کارآفرینی هستند.

    کارآفرینان مذکور ، شرکت ها و موسسات خود را در مناطق بومی خود ایجاد می نمایند.

    کارآفرینان مذکور،برای جذب سرمایه گذاران خارج از منطقه خود تلاش می نمایند.

    با توجه به متن مذکور ،تاکید اصلی دولت مرکزی در استراتژی سوم بر روی کدام یک از موارد زیر می باشد؟

    دولت های مرکزی

    رشد مدیران صنایع تولیدی

    توسعه فناوری های پیشرفته

    توسعه هماهنگ صنایع در کل کشور

کانال تخصصی دکتری حقوق:

PHDDOkTORI@

وابسته به انتشارات عدلیه

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

جزوه ارث دکتر محمد حسین شهبازی(جزوه حقوق مدنی 8- جزوه حقوق مدنی هشت دکتر کاتوزیان/ خلاصه کتاب شفعه وصیت ارث دکتر ناصر کاتوزیان)

نکاتی در خصوص ارث    موجبات ارث : به تصریح ماده 861 ق. م ²موجبات ارث دو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *