از نظر قانون اساسی هیچ گونه منع قانونی برای آنکه قوه مجریه یک رسانه مستقل رادیو و تلویزیون داشته باشد وجود ندارد

تلویزیون دولتی منع قانونی ندارد
به گفته نعمت احمدی حقوقدان و وکیل دادگستری در اصل چهل و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، اقتصاد کشور به سه بخش خصوصی، دولتی و تعاونی تقسیم شده است . نعمت احمدی صدا و سیما را متعلق به بخش دولتی به معنای عام آن می داند و می افزاید؛ نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که با وجود تعلق صدا و سیما به بخش دولتی اما این نهاد یکی از معدود نهادهایی است که در قانون اساسی یک اصل جداگانه قانون اساسی را به خود اختصاص داده است. این وکیل دادگستری در تبیین اصل یکصدو پنجاه و هفتم قانون اساسی می گوید : « دراین اصل از قانون اساسی تعیین رئیس سازمان صدا و سیما برعهده مقام معظم رهبری است و البته نهادی به نام شورای سیاست گذاری صدا و سیما نیز بر عملکرد آن فعالیت می کند از این نظر به لحاظ قانونی، این رسانه مستقل از قوه مجریه فعالیت می کند » نعمت احمدی با متمایز دانستن فعالیت صدا و سیما از تلویزیون به معنای عام آن گفت نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که هیچ جا در قانون اساسی ما اشاره ای به اینکه غیراز صدا و سیما جمهوری اسلامی ، نمی توان رادیو و تلویزیون مستقل از آن داشت مطرح نشده است.
بنابراین از نظر قانون اساسی هیچ گونه منع قانونی برای آنکه قوه مجریه یک رسانه مستقل رادیو و تلویزیون داشته باشد وجود ندارد.
نعمت احمدی
( چاپ شده در روزنامه تعادل / دوشنبه ۲ تیر ۹۳ / شماره ۱۲ )

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد ولایت(آزمون دکتری)

با سلام این کتاب حاوی مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد و ولایت برای آزمون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *