از صفر تا صد حل یک اختلاف

 

از وقتی که اختلاف کارگری شما با صاحب کار بالا می‌گیرد تا زمانی که این اختلاف حل می‌شود مراحل مختلفی طی می‌شود که در ادامه بررسی می‌کنیم:

۱٫      وقوع اختلاف: بین کارگر و کارفرما ممکن است به دلیل رعایت نکردن مقررات قانون کار، قرارداد جمعی کار و… اختلاف پیش آید. در صورتی که این اختلاف از طریق سارش حل نشود، می‌توان آن را در مراجع رسیدگی اداری مطرح کرد.

۲٫       طرح اختلاف در هیات تشخیص: اولین مرحله برای حل اختلاف بین کارگران و کارفرمایان، طرح اختلاف در هیات تشخیص در ادارات کار و امور اجتماعی است. آرای این هیات‌ها قابل اعتراض است.

۳٫      طرح اختلاف در هیات حل اختلاف: در صورت اعتراض نسبت به رای هیات تشخیص، اعتراض را می‌توان در هیات حل اختلاف مطرح کرد. آرای این هیات نیز قابل اعتراض است.

۴٫      رسیدگی در دیوان عدالت اداری: آخرین مرجع که به اختلافات کارگر و کارفرما رسیدگی می‌کند، دیوان عدالت اداری است. از آرای صادر شده توسط هیات حل اختلاف می‌توان در این مرجع اعتراض کرد.

هیات حل اختلافی که در آن طرح دعوا کرده‌اید پس از وصول اعتراض با رعایت نوبت وقت رسیدگی را تعیین و از طرفین اختلاف جهت حضور در جلسات رسیدگی به صورت کتبی دعوت می‌کند. حاضر نشدن هر یک از طرفین یا نماینده آنها مانع از رسیدگی و صدور رای توسط هیات نیست هیات ظرف مدت یک ماه پس از وصول پرونده رسیدگی و رای لازم را صادر می‌کند. رای هیات حل اختلاف پس از صدور، قطعی و لازم‌‌الاجرا است. از آرای قطعی این هیات می‌توان در دیوان عدالت اداری شکایت کرد.

منبع: حمایت

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

حل و فصل اختلافات از طریق داوری در رویه قضایی

با سلام. چنانچه نیاز به مشاوره در خصوص داوری دارید و یا نیاز به وکیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *