اجرای مجازات‌های جایگزین حبس در دستورکارمحاکم قرار گرفته است

 معاون فرهنگی قوه قضاییه، از برگزاری همایش ملی «قانون و امر به معروف و نهی از منکر» در ۴ و ۵ آبان‌ماه سال‌جاری با حضور مسئولان قضایی و انتظامی کشور خبر داد.
به گزارش «حمایت»، حجت‌الاسلام ‎والمسلمین دکترهادی صادقی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اعلام این خبر گفت: با هدف توسعه و ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی با رویکرد حاکمیت قانون به عنوان یکی از ارکان مهم تحقق اجرای حدود و احکام الهی و قوانین موضوعه، معاونت فرهنگی قوه قضاییه تصمیم به برگزاری همایش قانون و امر به معروف و نهی از منکر گرفت.
وی هدف از برگزاری این همایش را استفاده از نظرات اندیشمندان، فعالان حوزه و دانشگاه و همچنین حرکت‌های خودجوش مردمی برای احیای این فریضه الهی عنوان و تصریح کرد: بر این اساس، ۱۷ محور اصلی و ۵۸ زیرمحور برای استان‎‌ها تدوین شد تا در کارگروه‌های علمی و اجرایی و نشست‌های تخصصی استان‌ها به بحث و تبادل‌نظر پرداخته و نتایج آن را برای طرح در کمیسیون همایش، به ستاد برگزاری ارسال کند.صادقی تبیین اصل هشتم قانون اساسی و راهکارهای اجرایی نهادینه شدن آن با محوریت قانونگرایی، نقش قوه قضاییه در تحقق اصل هشتم قانون اساسی، مشکلات اجرایی قوانین در مسئله امر به معروف و نهی از منکر، بررسی، تحلیل و آسیب‌شناسی احکام قضایی صادره در باب آمران به معروف و ناهیان از منکر و تبیین خلأهای قانونی امر به معروف و نهی از منکر در حمایت از آمران را از جمله محورهای این همایش برشمرد.معاون فرهنگی قوه قضاییه همچنین خاطرنشان کرد: ۴ کمیسیون تحت عنوان کمیسیون تبیین اصل ۸ قانون اساسی، بررسی مشکلات اجرایی و قانونی، حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و کمیسیون مردمی کردن تشکیلات امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده که طی دو روز همایش با حضور کار‌شناسان ارشد مباحث را بررسی می‌کنند.وی یادآورشد: پس از این اقدام، راهکار را به مسئولان و دادستان‏‌ها به عنوان مدعی‌العموم ارایه خواهند داد تا با همکاری مجلس شورای اسلامی برای تدوین قوانین در آینده به کار گرفته‌شود.

 برگزاری مسابقات سراسری قرآن در اواخر دی‌ماه
معاون فرهنگی قوه قضاییه همچنین با بیان اینکه در هفته گذشته همایشی سه روزه با حضور رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور در مشهد برگزار شد، گفت: در این همایش به موضوعاتی از قبیل مدیریت و تعالی سازمانی، اخلاق حرفه‌ای، مسایل سیاسی و منطقه‌ای، خانواده و پیوست فرهنگی پرداخته شد.صادقی یادآورشد: تعالی سازمانی و پیگیری مسایل اخلاقی ـ حرفه‌ای در دستورکار دستگاه قضایی قرار گرفته‌است. وی به بیان دیگر فعالیت‎های معاونت فرهنگی پرداخت و گفت: برگزاری مسابقات قرآن که در سه مرحله صورت گرفت، از فعالیت‌های معاونت فرهنگی است. مرحله نخست آن که مرحله استانی بود، برگزار شد. مرحله دوم که منطقه‌ای بود به‌تازگی در پنج مرحله برگزار شده‌است و مرحله آخر که مسابقه‌ای سراسری است در اواخر دی‌ماه در تهران برگزار خواهد‌شد.

 اسیدپاشی ازنظرشرع حرام و ازنظرقانون ممنوع است
صادقی همچنین در این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان و اینکه گفته می‌شود این امر به بهانه امر به معروف و نهی از منکر صورت می‌گیرد، اظهار کرد: هیچ آمری برای امر به معروف و نهی از منکر از اسیدپاشی استفاده نمی‌کند. اسیدپاشی ازنظرشرع حرام و ازنظرقانون ممنوع است. وی ادامه داد: اصحاب رسانه این موضوع را با امر به معروف و نهی از منکر پیوند نزنند؛ زیرا اسیدپاشی، یک منکر است.معاونت فرهنگی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه تبلیغات منفی دشمنان در مقابل این فریضه وجود دارد تا آن را زیر سوال ببرند، گفت: دادستانی اصفهان پیگیر اسیدپاشی است.وی ادامه داد: این کار باید ریشه‌یابی شود؛ زیرا این‌گونه اسیدپاشی‌ها در حوزه اختلافات شخصی است و در حوزه امر به معروف و نهی از منکر نیست.  صادقی در ادامه با بیان اینکه موضوع امر به معروف و نهی از منکر بر مبنای احساس نیاز جامعه صورت می‌گیرد، بیان کرد: موضوع امر به معروف و نهی از منکر در دستور کار معاونت فرهنگی قرار گرفته‌است.وی ادامه داد: در بعضی موارد دیده شده آمران را مضروب و مجروح و حتی شهید می‌کنند که آخرین نفر شهید علی خلیلی بود که پرونده وی در دستگاه قضایی مطرح است. صادقی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر به‌روز نبودن برخی قضات، گفت: در مورد بی‌خبری قضات قضاوت نمی‌کنم، اما ما برنامه‌ای برای افزایش آگاهی قضات داریم تا قضات اگر بخواهند حکمی صادر کنند بر مبنای واقعیات باشد.معاون فرهنگی قوه قضاییه همچنین در خصوص مجازات‌های جایگزین حبس، اظهار کرد: مجازات‌های جایگزین حبس در قانون مجازات اسلامی مطرح شده و آموزش‌هایی در این خصوص به قضات داده شده‌است تا قضات ملزم به اجرای آنها شوند.وی ادامه داد: اجرای مجازات جایگزین در دست محاکم قرار گرفته و بنای دادگاه بر این نیست که احکام را خبری کند. احکام را به صورت کلی می‌توان گفت اما نباید آبروی محکومان را ببریم.

منبع:حمایت

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *