مشاوره حقوقی

اثبات رابطه زوجیت در ازدواج موقت

 

با وجود رواج ازدواج موقت یا همان «متعه»، همواره ‌این احتمال وجود دارد که یکی از طرفین که در اکثریت قریب به اتفاق موارد، شوهر است اساسا وجود رابطه زناشویی را انکار کند و در نتیجه همسر خود را در موقعیتی نامناسب و بغرنج قرار دهد. در اینجاست که بحث اثبات رابطه زوجیت در ازدواج موقت پیش می‌آید. به عبارت دیگر پرسش این است که در صورتی که یکی از طرفین منکر رابطه زوجیت شود آیا می‌توان آن را ثابت کرد؟

برای اثبات وجود رابطه زوجیت موقت لازم است که دادخواستی در این خصوص به دادگاه خانواده تقدیم شود. دادگاهی که‌این دعوا را از شما خواهد پذیرفت و به اصطلاح حقوقی، صلاحیت رسیدگی به‌این موضوع را دارد دادگاهی خواهد بود که همسر موقت شما در حوزه آن اقامت دارد. شما به عنوان آدرس محل اقامت وی می‌توانید، نشانی منزل یا محل کارش را در دادخواست بنویسید. در انتخاب نشانی دقت کنید. محلی را انتخاب کنید که رفت و آمد به دادگاه مربوط به آن برای شما آسان‌تر باشد و افزون بر این مطمئن باشید، که اوراقی که دادگاه به آن نشانی می‌فرستد به دست همسرتان خواهد رسید.

نکته بسیار مهم در دعوای اثبات زوجیت این است که چون این دعوا از اهمیت زیادی برخوردار است و از نظر حقوقی دعوی پیچیده‌ای محسوب می‌شود، این احتمال وجود دارد که تعیین تکلیف نهایی در مورد آن حتی چند سال طول بکشد و به دلیل اعتراض مکرر طرف مقابل، پرونده به دادگاه تجدید‌نظر استان و حتی دیوان عالی کشور فرستاده شود. به دلیل اهمیت و حساسیت موضوع، بر اساس آیین‌نامه اجباری شدن وکالت، شما برای طرح این دعوا حتما باید وکیل داشته باشید. هرگز تصور نکنید که‌این تکلیف بیهوده و سنگین است؛ زیرا حضور یک وکیل آگاه و مسلط می‌تواند درصد موفقیت شما را تا حد زیادی افزایش دهد و موجب شود که در نهایت و با وجود پرداخت حق‌الوکاله، وقت و هزینه کمتری صرف کنید.

پس از انتخاب وکیل، دقت کنید که همه اطلاعات مربوط به ازدواج موقت خود را با صداقت کامل و وسواس در اختیار او قرار دهید.

هر‌گونه دست‌نوشته یا هر دلیلی که وجود نوعی ارتباط میان شما و طرف مقابل را ثابت کند می‌تواند مفید باشد. مثلا اگر طرف مقابل برای سکونت شما منزلی تهیه کرده است، می‌توانید از صاحبخانه بخواهید که‌این موضوع را شهادت دهد یا اگر سندی دال بر خرید یا اجازه منزل مزبور به نام همسرتان در دسترس دارید آن را حتما ارایه دهید.

شهادت افرادی که از وجود این رابطه آگاه بوده‌اند نیز می‌تواند مفید باشد، ولی بهتر است شهود حتی‌المقدور از بستگان نزدیک شما نباشند. شهادت همسایگان، دوستان یا همکاران می‌تواند بسیار موثر باشد. همچنین اگر برای اجرای صیغه شرعی به محاضر شرعی یا نزد شخصی روحانی رفته‌اید، می‌توانید با یافتن عاقد، گام مهمی‌ در راه اثبات زوجیت بردارید و موقعیت خود را تثبیت کنید.

در هر صورت به شما پیشنهاد می‌شود که در همان زمان انعقاد عقد از همسر خود بخواهید که نسبت به ثبت ازدواج یا حداقل تنظیم یک سند عادی تحت عنوان صیغه‌نامه که مشخصات شناسامه‌ای هر دوی شما، مدت عقد، مهریه و سایر شرایط ازدواج در آن به روشنی قید شده و به امضای شما و همرستان و دو شاهد رسیده باشد، اقدام کند. شما نیز حتما یک نسخه از آن را دریافت و در محل مطمئنی نگه دارید. اگر چنین مدرکی را در اختیار داشته باشید، انکار رابطه برای همسرتان بسیار مشکل خواهد بود و فقط با اثبات جعلی بودن سند یا امضانشدن آن امکان انکار خواهد داشت.

از آنجا که مهریه یکی از شرایط ضروری برای ازدواج موقت است، اگر آن را دریافت کرده‌اید و دلایلی در این خصوص دارید مثلا چکی به نام شما صادر شده است، مدارک مربوطه را به دادگاه ارایه دهید، زیرا این امر می‌تواند این احتمال را در ذهن قاضی تقویت کند که میان شما و طرف مقابل ارتباطی وجود داشته که بر اساس آن، مبلغی را به شما پرداخت کرده است.

 

سوالاتی در خصوص عقد موقت

سوال: آیا در عقد موقت می‌توان تمکین را به شرط ارث بردن در نظر گرفت یا خیر؟

پاسخ: خیر؛ در عقد موقت تمکین در برابر مهر است و مشروط کردن آن به بردن ارث بر اساس قانون نامشروع است؛ در نتیجه چنین شرطی باطل و بلااثر است لکن عقد صحیح است.

سوال: ازدواج موقت با زنان غیر اهل کتاب، مثل هندو، بودایی و کمونیست به چه صورت است؟

پاسخ: ازدواج موقت با زنان غیر اهل کتاب باطل است.

سوال: ازدواج موقت مرد زرتشتی با زن مسلمان به چه صورت است؟

پاسخ: باطل است.

سوال: آیا مهر زوجه غیردائم (موقت) عند‌المطالبه قابل اخذ است یا خیر؟

پاسخ: با توجه به‌اینکه در عقد موقت، قابل مطالبه بودن مهر ، از ارکان مهم به شمار می‌رود، ب عندالمطالبه قابل اخذ است؛ بنابراین قبل از دخول، نصف مهر و بعد از دخول تمام مهر استقرار پیدا می‌کند.

سوال: ازدواج موقت با زن شوهردار با علم به زوجیت و حرمت نکاح یا عدم آن چه حکمی‌دارد؟

پاسخ: اگر مردی با زنی ازدواج موقت کند که علقه زوجیت (شوهردار بودن) دارد یا با زنی که در عده است ازدواج کند سه حالت پیش می‌آید:

۱٫       مرد عالم به عده و حرمت نکاح باشد عقد باطل و زن حرام ابدی است.

۲٫      مرد از روی جهل به عده و حرمت نکاح ازدواج کند و نزدیکی هم واقع شده باشد باز هم عقد باطل و زن حرام ابدی است.

۳٫      در صورت جهل به عده و حرمت نکاح، عقد واقع شود، ولی نزدیکی واقع نشده باشد، عقد باطل است ولی حرمت ابدی حاصل نمی‌شود.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

حل و فصل اختلافات از طریق داوری در رویه قضایی

با سلام. چنانچه نیاز به مشاوره در خصوص داوری دارید و یا نیاز به وکیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *