آشنایی با دانشگاه علوم اسلامی رضوی

 

با سلام به بازدیدکنندگان گرامی

قصد داریم در زیر شما را با دانشگاه علوم اسلامی و رشته های موجود در آن آشنا کنیم. البته لازم به ذکر است در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان در زمینه ورود به این دانشگاه دارید می توانید به صورت ایملیلی با دانش آموختگان این دانشگاه در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید:

ptsearch11@gmail.com

 

 

 

برای آشنایی بیشتر لطفا مطالب زیر را به دقت بخوانید:

 

دانشگاه علوم اسلامی رضوی دارای سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد و هر مقطع آن نیز در حال حاضر به ترتیب دارای ده، ده و شش رشته تحصیلی است که در جدول زیر نمایش داده شده است. اقدام برای گسترش رشته های تحصیلی دانشگاه تا سقف چهل و هشت رشته نیز انجام گرفته شده که مراحل پایانی خود را می‏گذراند.

مقاطع تحصیلی

رشته های تحصیلی

۱

کارشناسی

 علوم قرآنی و حدیث
 فلسفه و کلام اسلامی
 حقوق
 علوم حدیث
 تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی
 تاریخ اسلام
 زبان و ادبیات فارسی
 زبان و ادبیات عربی
اقتصاد
فقه و مبانی حقوق اسلامی

۲

کارشناسی ارشد

 علوم قرآنی و حدیث
 علوم حدیث

فلسفه و کلام اسلامی

 حقوق خصوصی
 حقوق جزا و جرم شناسی
 حقوق بین الملل
زبان و ادبیات فارسی
زبان و ادبیات عربی
 تاریخ و تمدن ملل اسلامی

فقه و مبانی حقوق اسلامی

۳

دکتری

 علوم قرآنی و حدیث
فقه جزایی
 فلسفه و کلام اسلامی
 حقوق خصوصی
 حقوق جزا و جرم شناسی
 حقوق بین الملل

 

 

منابع آزمون ورودی

ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه علوم اسلامی رضوی از بهمن ماه هرسال از طریق سایت دانشگاه صورت می پذیرد. برای اطلاع از پاسخ به سوالات متداول داوطلبان در باره دانشگاه در اینجا کلیک نمایید.

شرایط و منابع آزمون کارشناسی و کارشناسی ارشد سال گذشته(۱۳۹۲) 

منابع دکتری دروس تخصصی فلسفه و کلام اسلامی

(فرمت منابع در قالب pdf می باشد, جهت دانلود بر روی هر کدام از لینک ها کلیک راست نموده و گرینه Save Link As … را کلیک نمایید)

مشخصات تفصیلی واحدهای درسی و رشته های تحصیلی مقاطع

برنامه آموزشی این مقاطع به طور تلفیقی بوده و شامل دروس حوزوی به سبک مرسوم حوزه و دروس اختصاصی و عمومی دانشگاهی می ‏باشد. دانشجویان پس از طی هر مقطع افزون بر تخصص در یکی از رشته‏ های انتخابی خود، در رشته فقه و مبانی حقوق نیز به تخصص در سطح آن مقطع دست می‏ یابند. و این امتیاز در مدرک رسمی فارغ التحصیل قید می شودکه “نامبرده کلیه واحدهای رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی را نیز گذرانده است”. مشخصات تفصیلی واحدهای درسی و رشته های تحصیلی مقاطع آن به ترتیب زیر می باشد:

۱) مقطع کارشناسی

با تشکیل گروه‏های تخصصی، زیر نظر اساتید برجسته برای ۱۴ رشته در مقطع کارشناسی، برنامه درسی تهیه گردیده است. اساس طراحی این برنامه بر دروس حوزوی، بالاخص فقه و اصول استوار است.

 واحدهای درسی

در تمام رشته‏ های مصوب، ۷۶ واحد درسی حوزوی که شامل ۵۶ واحد مصوب فقه و اصول به میران ۷۰ واحد ارائه می‏ شود و ۲۰ واحد مصوب دروس حوزوی دیگر (منطق، ادبیات عرب و….) که به میزان ۴۵ واحد؛ یعنی ۵/۱ برابر واحدهای مصوب، ارائه می‏ گردد.

 •  ۱۲۲ واحد دروس تخصصی، عمومی و مشترک که شامل ۷۰ واحد تخصصی و ۵۲ واحد مصوب دروس عمومی و مشترک که در قالب ۶۴ واحد ارائه می‌گردد.

 •   برگزاری دروس فوق برنامه و سمینارهای علمی و تخصصی به مناسبتهای گوناگون برای طلاب و دانشجویان رشته‏ های مختلف نیز از جمله برنامه‏ های دانشگاه می‏ باشد.


۲) مقطع کارشناسی ارشد

با بهره جستن از اساتید آزموده و استفاده از تجارب دانشگاههای مطرح کشور، هفت رشته در دوره کارشناسی ارشد طراحی و مصوب گردیده است. در این مطقع که مکمل مقطع کارشناسی می‏باشد، همچنان دروس حوزوی به عنوان یک اصل، اهمیت بسزایی دارد.
واحدهای درسی این دوره عبارتند از:

 واحدهای درسی

 •  ۸۰ واحد، دروس حوزوی، شامل فقه و اصول.

 •  ۳۲ واحد، دروس تخصصی برای هر رشته.

 •   دروس جنبی کامپیوتر و زبان.


۳) مقطع دکتری

دوره دکترا که آخرین مقطع تحصیلی دانشگاه می‌باشد و کسب تخصص در فقه و اصول و رشته‏های مصوب از مهمترین نکات در نظر گرفته شده در این مقطع تحصیلی است. بر همین اساس، برنامه آموزشی در چهار رشته تحصیلی تهیه و تدوین گردیده است و شامل دروس ذیل می‏باشد:
 واحدهای درسی

 •  ۸۰ واحد، دروس حوزوی، شامل فقه و اصول.

 •  ۲۰ الی ۳۰ واحد، دروس تخصصی بر اساس رشته تحصیلی.

 •   ۲۰ واحد، تهیه و تنظیم رساله دکتری.

   

 

 

مطابق اساسنامه دانشگاه اولین رکن دانشگاه، مؤسس دانشگاه است که همزمان علاوه بر ریاست بر هیئت امناء وظیفه انتصاب رئیس دانشگاه و اعضای هیئت امنای دانشگاه را بر عهده دارد. همچنین نظارت عالی بر دانشگاه و هدف گذاری عالی دانشگاه برعهده ایشان است.
 مؤسس دانشگاه بر مبنای اساسنامه بر عهده آیت الله واعظ طبسی، نماینده ولی فقیه و تولیت آستان قدس رضوی می باشد.

زندگی نامه آیت الله عباس واعظ طبسی

 آیت الله واعظ طبسى نماینده ولى فقیه در استان خراسان و تولیت آستان قدس رضوى در سال ۱۳۱۴ در مشهد مقدس و در خانواده اى مذهبى و روحانى متولد شد و در یک سالگى پدرش را که از نوابغ گویندگان اسلامى در ایراد سخنرانى هاى مذهبى و خطابه و از لحاظ اخلاق، تقوى و پرهیزگارى زبانزد خاص و عام بود از دست داد و دوران کودکى را با سرپرستى مادر پشت سر گذاشت. وى از همان سنین کودکى و نوجوانى بسیار عاطفى و علاقمند به حوزه هاى علمیه، عالمان دینى و حضور در جلسات مذهبى بود، لکن علیرغم علاقه شدیدى که به فراگیرى علوم اسلامى داشت به خاطر شرایط و اقتضاى زمان به تحصیل در دبستان و دبیرستان پرداخت که طى این دوران به دلیل استعداد سرشار و انضباط عالى همواره مورد توجّه و احترام دوستان و معلمان بود.

آیت ا… واعظ طبسى در ۱۶ سالگى به حوزه علمیه وارد شد و دروس مقدماتى، سطوح متوسطه و عالیه و خارج را به طور جدّى دنبال کرد و از محضر اساتید و عالمان برجسته اى همچون آیات عظام و حجج الاسلام والمسلمین خالقى، جاویدى، ادیب نیشابورى، حاج سید احمد مدرس یزدى، حاج شیخ مجتبى قزوینى و میلانى بهره مند گردید، به طورى که مرحوم حضرت آیت ا… العظمى بروجردى وى را طلبه اى خوش فکر و به عنوان زبان حوزه هاى علمیه دانسته وبا تقدیر و تفقد از ایشان نام مى بردند.

وى همراه با حدود ۳۰ سال کار علمى دقیق و پیگیر، چندین دوره دروس منطق، اصول، معالم، قوانین، رسائل و کفایه را تدریس نمود که کلاسهاى درس ایشان با استقبال گرم طلاب مواجه بود.

آیت ا… واعظ طبسى در دوران تحصیل و تدریس خویش بر مبانى حضرت امام خمینى (ره) و بعضاً مرحوم آیت ا… العظمى نائینى ، مرحوم آیت ا… العظمى خویى و مرحوم آیت ا… العظمى حکیم توجّه خاص داشته و در ادبیات، منطق، معانى و بیان و اصول داراى نوشته هایى است که در آینده به چاپ خواهد رسید و مورد استفاده حوزه هاى علمیه قرار خواهد گرفت.

آیت ا… واعظ طبسى از سنین ۱۲ یا ۱۳ سالگى با سیاست آشنا بود و در ۱۵ یا ۱۶ سالگى چه در دبیرستان و یا حوزه علمیه و منزل مسائل سیاسى را دنبال و مطرح مى کرد. وى با احساس نفرت عیمقى که از رژیم پهلوى در خود احساس مى کرد، خشم و کینه اش را به اشکال مختلف ابراز مى نمود و پس از گذشت یکى دوسال از شروع درس در حوزه علمیه با سخنرانى هاى خویش مبارزه اى هدفمند و جهت دار را بر علیه دستگاه حاکم آن زمان آغاز کرد، تا جایى که چندین بار بخاطر همین سخنرانى ها ممنوع المنبر و یا به زندان کشانده شد، لکن این مبارزه مقدس را تا پیروزى انقلاب شکوهمند اسلامى ایران به رهبرى امام خمینى (ره) ادامه داد و همیشه یار و یاور اسلام و نظام اسلامى براى خدمت به جامعه اسلامى بود.

وى در دیدارى که با امام راحل (ره) داشت، معظم له در مورد ایشان فرمود: «من به شما از دو حیث ارادت دارم، بخاطر خودتان و به خاطر مرحوم والدتان، چه بسیار افرادى غیرمسلمان بودند که تحت تاثیر منطق و کلام مؤثر و پرجاذبه او به اسلام مشرف شدند و در کشورهاى عربى موقعیت ویژه اى داشت».

آیت ا… واعظ طبسى پس از پیروزى انقلاب شکوهمند اسلامى همواره به عنوان یکى از استوانه هاى نظام مقدس مورد توجّه قرار داشته و از سوى امام خمینى(ره) به عنوان نماینده معظم له در استان خراسان و تولیت آستان قدس رضوى منصوب گردید و پس از رحلت آن بزرگوار، این حکم از سوى آیت ا… العظمى خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى و ولى امر امت اسلام تأیید شد.

وى اکنون علاوه بر خدمت در بارگاه مقدس رضوى در نهادهاى مقدسى همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبرى عضویت و ریاست حوزه علمیه خراسان را به عهده دارد و در جهت اعتلاى اسلام و نظام مقدس اسلامى تلاش مى نماید.

هیات امنای دانشگاه علوم اسلامی رضوی

مطابق اساسنامه دانشگاه علوم اسلامی رضوی مصوب سیصد و شصت و ششمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۵/۱۰/۷۴، هیئت امنای دانشگاه یکی از ارکان دانشگاه محسوب می شود که اعضای آن توسط تولیت عظمای آستان قدس رضوی و مؤسس محترم دانشگاه تعیین می شود.
در حال حاضر اعضای هیئت امنای دانشگاه که متشکل از اساتید حوزه و دانشگاه می باشند به شرح ذیل می باشند:

 1. حضرت آیت الله واعظ طبسی مؤسس محترم دانشگاه و تولیت عظمای آستان قدس رضوی

 2. آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی؛ استاد دانشگاه فردوسی مشهد

 3. حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر فرزانه؛ رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی

 4. حجت الاسلام والمسلمین محمد سید آبادی؛ استاد حوزه علمیه مشهد

 5. حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر الهی خراسانی؛ استاد حوزه و دانشگاه

 6. حجت الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی؛ استاد حوزه و دانشگاه

 7. حجت الاسلام و المسلمین اکبر فرجام؛ استاد حوزه و دانشگاه و دبیر اجرایی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان

 8. دکتر علی محمد برادران رفیعی؛ استاد دانشگاه فردوسی

 9. دکتر سید احمد علوی؛ مدرس دانشگاه و قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی

 10. حجت الاسلام والمسلمین محمد هادی عبد خدایی؛ استاد حوزه و دانشگاه

 11. حجت الاسلام و المسلمین علی واعظ طبسی؛ استاد حوزه و دانشگاه

 12. آیت الله سیداحمد علم الهدی؛ استاد حوزه و دانشگاه و امام جمعه مشهد مقدس

 

 

ریاست های دانشگاه علوم اسلامی رضوی

 

رئیس دانشگاه به پیشنهاد هیئت امنا و تصویب تولیت عظمای آستان قدس رضوی از بین روحانیون برجسته برای مدت ۵ سال تعیین می‌گردد (ماده ۸ اساسنامه) و به هدایت و اداره امور دانشگاه می‌پردازد.

رؤسای دانشگاه: دانشگاه علوم اسلامی تاکنون حضور سه رئیس را تجربه کرده است که دو رئیس اول و بخشی از ریاست رئیس سوم، پیش از تدوین و تصویب اساسنامه بوده است. در اینجا به مختصری از زندگانی این بزرگان که در پیشبرد اهداف دانشگاه سهم بسزایی داشته‌اند، اشاره می‌شود:

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدجواد مصطفوی (۱۳۰۱-۱۳۶۸)، نخستین رئیس دانشگاه بودند. وی فرزند سیدمحسن، امام جماعت و عالم طرق مشهد است. تا هشت سالگی در طرق بود، سپس به مشهد آمد. او پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی وارد حوزه علمیه شد و ادبیات عرب را نزد شیخ محمدرضا دامغانی و مطول و مغنی را پیش ادیب نیشابوری فراگرفت. لمعتین را از استاد سید احمد مدرس یزدی و رسائل، مکاسب و کفایه و نیز کلام را از شیخ هاشم قزوینی و شرح تجرید را نزد شیخ مجتبی قزوینی آموخت. در سال ۱۳۳۱ به تهران رفت و در مدرسه مروی به تدریس مشغول شد. هم زمان در درس سید احمد خوانساری هم شرکت می‌کرد. در همان سالها وارد دانشکده الهیات می‌شود و لیسانس و دکتری را پشت سر می‌گذارد. در سال ۱۳۴۸ به مشهد برمی‌گردد و رسماً وارد دانشکده الهیات می‌شود (میراث ماندگار، ۲/۱۷۷-۱۸۶). تألیفات وی درباره نهج البلاغه (رابطه نهج البلاغه با قرآن و الکاشف عن الفاظ نهج البلاغه فی شروحه) معروف است و نیز کتاب بهشت خانواده ایشان شهرت خاصی دارد. ابعاد گسترده اسلام مجموعه مقالات، الهادی الی اصول الکافی، مفتاح الوسائل و ترجمه و شرح اصول کافی از دیگر آثار ایشان است. ایشان در سالهای ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴ ریاست دانشگاه علوم اسلامی رضوی را به عهده داشتند.
  آیت الله شیخ رجبعلی رضازاده; زادگاه وی تربت حیدریه است و در سال ۱۳۲۶ ش. وارد حوزه علمیه آن شهر شده و درسال۱۳۳۲ ش. به مشهد عزیمت می‌کند. ادبیات را نزد ادیب نیشابوری، قوانین را نزد آیت الله شیخ عبدالنبی کجوری و لمعتین را نزد آیت‌الله حاج میرزا احمد مدرس فرا می‌گیرد و به تدریس دروس سطح مشغول می‌شود. سطوح عالی را در نزد آیت‌الله حاج شیخ هاشم قزوینی فرا می‌گیرد و در سال ۱۳۳۷ در درس خارج آیت‌الله العظمی میلانی شرکت می‌کند. در سال ۱۳۴۵ به نجف اشرف می‌رود و در دروس خارج آیت‌الله العظمی خویی ، آیت‌الله وحید خراسانی و حضرت امام خمینی (ره) حاضر می‌شود. وی پس از یک سال به مشهد مقدس باز می‌گردد و مدت ۱۸ سال در درس خارج آیت‌الله العظمی میلانی شرکت می‌کند و از هنگام ورود به مشهد مقدس همواره به تدریس در حوزه مشغول بوده و هم اکنون نیز یکی اساتید مبرز خارج فقه و اصول حوزه علمیه مشهد به شمار می‌رود. ایشان از سال ۱۳۶۵تا پایان ۱۳۶۹ علاوه بر تدریس در حوزه، ریاست دانشگاه رضوی را نیز به عهده داشته‌اند.
  حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر فرزانه متولد گناباد، از روحانیون مبارز قبل از انقلاب، شاگرد و یار دیرینه رهبر معظم انقلاب و تولیت عظمای آستان قدس رضوی، دبیر حزب جمهوری اسلامی در خراسان، در سال ۱۳۷۰ به عنوان سومین رئیس دانشگاه منصوب و تاکنون در این سمت ابقا شده‌اند. از مهمترین اقدامات دوره ریاست ایشان می توان به مصوب شدن اساسنامه و دوره های تحصیلی دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و برگزاری دوره های سه گانه تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد. بطوریکه حیات آکادمیک دانشگاه و هدفگذاری های علمی آن از این دوره آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. در بعد علمی نیز ایشان علاوه بر چاپ مقالات علمی در حوزه قرآن و نهج البلاغه و نیز مدیر مسئولی مجله تخصصی الهیات و حقوق، از اساتید با سابقه حوزه علمیه مشهد به شمار می رود. ایشان همچنین راهنمایی و مشاوره چندین پایان نامه تحصیلات تکمیلی را نیز بر عهده داشته است.
رئیس دانشگاه افزون بر انتخاب چهار معاون برای حوزه‌های آموزش و تحصیلات تکمیلی، پژوهش, فرهنگی و دانشجویی و اداری و پشتیبانی، به طور مستقیم بر بخشهای زیر نظارت و اشراف دارند:
گزینش دانشگاه؛ حراست و روابط عمومی.
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

ابطال مصوبه حدنصاب نمره مصاحبه دکتری دانشگاه تهران از سوی دیوان عدالت اداری

با شکایت یکی از داوطلبان آزمون دکتری، دستورالعمل کسب حداقل ۵۰ نمره از مصاحبه دانشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *