آسیب‌شناسی سپردن تحقیقات مقدماتی به ضابطین دادگستری

غیرت: انجام تحقیقات توسط افراد فاقد صلاحیت عواقب ناخوشایندی به همراه دارد

» سرویس: معارف و حقوق – حقوقی و قضایی

یک وکیل دادگستری با تاکید بر آسیب‌زا بودن انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده‌های کیفری توسط مقامات غیر قضایی تاکید کرد که ارائه آموزش اندک به افرادی که مسوول نیستند، ضروری نیست بلکه تحقیقاتی مقدماتی باید توسط مقامات قضایی انجام شود.

فریده غیرت در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: طبق قانون تحقیقات مقدماتی به عهده دادگستری و مقامات قضایی است یعنی به عهده کسانی است که هم مسوولیت قضایی و هم اطلاعات حقوقی دارند و این دو مساله نقش بسیار مهمی دارند.

وی افزود: قانون تعیین کرده است که این تحقیقات باید در نهایت بی‌طرفی، عدالت، آرامش و بدون فشار، جبر و در تنگنا قرار دادن متهم انجام گیرد و اینکه ما سالیان سال به اعمال تبصره ماده ۱۲۸ قانون آیین‌دادرسی کیفری -که طبق آن قاضی می‌تواند از حضور شخص دیگری جلوگیری کند- ایردا داشتیم، برای این بود که ما می‌گفتیم وقتی وکیل دادگستری در کنار متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی حضور داشته باشد، هم ازجهت وضعیت متهم و هم از جهت وضعیت رسیدگی قضایی به پرونده، جلوی خیلی از مفسده‌ها را می‌گیرد.

این حقوقدان ادامه داد: این است که ما حضور وکیل را الزامی می‌دانستیم و می‌گفتیم یک شخص ثالث بی‌طرف باید در تحقیقات مقدماتی حضور داشته باشد. علاوه بر این باید تحقیقات مقدماتی را خود مقامات قضایی و مسوولین قوه قضاییه انجام بدهند.

وی ادامه داد: اینکه الان بخواهد این تحقیقات به دست ضابطین دیگر و افراد غیرحرفه‌ای – از این نظر که به مسائل قضایی آشنایی نداشته باشند- سپرده شود اشکالات خیلی زیادی را ایجاد می‌کند.

غیرت با بیان اینکه حقوق متهم دراین مورد به طور قطع تضییع می‌شود و عواقب خیلی بدی دارد، افزود: ما حتی عکس قضیه را در جهت حل این مساله پیشنهاد کردیم مبنی بر اینکه خود قضات و خود قوه قضاییه تحقیقات مقدماتی را انجام دهند زیرا اگر قرار شود تحقیقات مقدماتی توسط افرادی که از نظر حقوقی صلاحیت انجام این کار را ندارند انجام شود، در درجه اول حقوق متهم تضییع شده است و مساله دیگر این است که این امر به هر حال عواقب ناخوشایندی خواهد داشت.

این وکیل دادگستری در مورد تشکیل نهاد «پلیس قضایی»، گفت: وظیفه پلیس قضایی چیزی غیر از انجام تحقیقات مقدماتی است. پلیس قضایی وظیفه دستگیری و نگهداری متهم را دارد و اینکه پلیس قضایی بیاید مساله تحقیقات مقدماتی را انجام دهد کار مناسبی نخواهد بود و نتیجه خوبی را به بار نخواهد داد.

وی ادامه داد: وظیفه پلیس قضایی کنترل جامعه، دستگیری و نگهداری متهم و سوق دادن او به سمت دستگاه قضایی است که دستگاه قضایی بتواند در مرحله بعد تحقیقات را انجام دهد. لذا من اعتقاد دارم که اگر پلیس قضایی هم اطلاعات حقوقی نداشته باشد و کار حقوقی را بلد نباشد این هم مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

این حقوقدان درباره ضرورت ارائه آموزش های لازم به کسانی که در حال حاضر تحقیقات مقدماتی را انجام می‌دهند، گفت: به هر حال آموزش در هر شرایطی مفید است و نمی‌توان منکر نقش آموزش شد ولی چه ضرورتی دارد که آموزشی اندک به افرادی که دارای مسوولیت دیگری هستند داده شود برای اینکه کار دیگری را انجام دهند؟

وی افزود: وقتی افرادی هستند که صلاحیت‌ کامل دارند، تحصیلات حقوقی دارند و آموزش کامل دیده‌اند و آنها می‌توانند کار تحقیقات را انجام دهند بنابراین چرا باید آموزش اندکی به بعضی افراد بدهیم تا این کار نسبتا قابل توجه را انجام دهند.

غیرت در رابطه با شیوه انجام تحقیقات مقدماتی در کشور‌های دیگر، گفت: من از نظر تطبیقی نمی‌توانم به طور قاطع در مورد روش انجام تحقیقات مقدماتی اظهار نظر کنم ولی تا آنجا که من اطلاع دارم تحقیقات مقدماتی توسط افراد صلاحیت‌دار حقوقی صورت می‌گیرد و منظور از افراد صلاحیت‌دار حقوقی کسانی است که کار حقوقی کرده‌اند اعم از اینکه قاضی یا بازپرس باشند.

منبع: ایسنا

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *